تاریخ: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۴۹
کد خبر: ۲۸۰۹۰۱
‌می‌متالز - معاون نخست وزیر روسیه طی اظهاراتی اعلام کرد که این کشور و چین در حال کنار گذاشتن دلار آمریکا در تبادلات انرژی دوجانبه هستند.

به گزارش می‌متالز، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز جمعه به شبکه تلویزیونی روسیا ۲۴ گفت: تجارت انرژی بین روسیه و چین به طور پیوسته در حال رشد بوده و از نظر پولی تاکنون ۶۴ درصد افزایش یافته است.

اظهارات نواک پس از نشست کمیسیون بین دولتی روسیه و چین در زمینه همکاری در بخش انرژی صورت گرفت. وی گفت: چین شریک استراتژیک ما در منطقه آسیا-اقیانوسیه و به طور کلی در تجارت است.

این مقام روسیه در ادامه تصریح کرد: هدف دو کشور توسعه بیشتر روابط تجاری و به ویژه افزایش سهم ارز‌های ملی در مبادلات انرژی است.

نواک گفت: ما در حال تغییر روش تسویه حساب منابع انرژی عرضه‌شده به روبل و یوان هستیم.

بر اساس این گزارش، در سال‌های اخیر، روسیه و چین به منظور دور شدن از دلار و یورو، استفاده از ارز‌های ملی خود را در تسویه حساب‌های متقابل افزایش داده‌اند.

مسکو به طور پیوسته سیاست دلارزدایی از تجارت خارجی خود را دنبال می‌کند و به ویژه استفاده از یوان را افزایش داده است.

علاوه بر این که ارز چینی بیشتر در تسویه حساب‌های تجاری ظاهر می‌شود، برخی از شرکت‌های روسی شروع به انتشار اوراق قرضه به یوان کرده اند، در حالی که تعدادی از بانک‌ها سپرده‌هایی را به این ارز ارائه می‌کنند.

به گفته نواک، برای خرید تجهیزات مختلف از چین نیز از ارز‌های ملی استفاده شده است.

وی گفت که انتظار می‌رود در آینده نزدیک مسکو و پکن توافقنامه بین دولتی درباره مسیر صادرات گاز خاور دور را امضا کنند.

همچنین مذاکرات بین دو کشور در مورد پروژه بزرگ نیروگاه سیبری ۲ برای افزایش بیشتر عرضه گاز طبیعی از روسیه به چین ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده