تاریخ: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۰:۵۷
کد خبر: ۲۸۱۵۰۸
فروکش کردن هیجان خرید در رینگ بازار فیزیکی محصولات زنجیره آهن و فولاد
‌می‌متالز - تقاضا برای خرید شمش فولاد از رینگ بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران فروکش کرد. استمرار روند افزایش بهای پایه شمش فولاد برای عرضه در بازار فیزیکی بورس‌کالا در شرایطی که از نرخ شمش و محصولات فولادی ایران در بازار‌های جهانی کاسته می‌شود و صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد هر روز با چالشی جدید مواجه است، باعث شده است تا از میزان تقاضا در این بازار کاسته شود و به این ترتیب حجم فروش شمش فولاد به کمترین میزان پس از هفته ابتدایی شهریور امسال برسد.

به گزارش می‌متالز، تضعیف بازار صادراتی شمش و محصولات فولادی احتمال کاهش بهای شمش فولاد در بازار داخل را مطرح کرده؛ اما این موضوع خبری ناخوشایند برای صنایع تکمیلی کشور است. نوردکاران کشور ظرف ماه‌های گذشته با کاهش محسوس تقاضای داخلی به دلیل رکود بخش ساخت وساز مواجه بوده اند، در این شرایط کاهش صادرات و افت درآمد ارزی می‌تواند چالش تامین نقدینگی آن‌ها را به بحرانی جدی تبدیل کند.

غلبه سیگنال کاهشی در رینگ شمش داخل

رونق از رینگ معاملاتی شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران رخت بربست؛ این در حالی بود که ظرف هفته‌های قبل متقاضیان قابل‌توجهی در رینگ صنعتی شمش فولاد حضور داشته و برای کسب سهم از عرضه‌های فولاد رقابت داشتند. اما این هفته با فروکش‌کردن تب خرید هیجانی در رینگ بازار فیزیکی شمش فولاد از میزان تقاضا و حجم معاملات کاسته شد.

کاهش ثبت تقاضای سرمایه ای، دشوار شدن صادرات و ایجاد جریان کاهش نرخ در زنجیره آهن و فولاد مهم‌ترین دلایل خداحافظی بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران با رونق بود. ظرف روز پایانی آبان‌ماه فولادسازان بالغ بر ۲۵۴‌هزار تن شمش فولاد را با نرخی در محدوده ۱۳‌هزار تومان تا ۱۴‌هزار و ۲۰۰ تومان در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه کردند که با احتساب دلار نیمایی ۲۷‌هزار و ۸۵۰ تومان، محدوده نرخ دلاری عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا برابر ۴۶۷ تا ۵۱۰ دلار به ازای هر تن بود. این در حالی است که هفته گذشته شمش فولاد ایران با میانگین نرخ ۴۴۹ دلار به ازای هر تن صادر شد. به این ترتیب حتی کف قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران نیز ۱۸ دلار گران‌تر از نرخ صادراتی آن بود.

افزایش مستمر قیمت پایه بی توجه به وضعیت صنایع تکمیلی و وضعیت صادرات شمش و محصولات فولادی باعث شد تا بالاخره بازار فولاد نیز دچار رکود شود. به این ترتیب برای ۲۵۴‌هزار تن شمش فولاد، تقاضایی برابر ۷۰‌هزار تن در این بازار به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۲۵‌هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ ۱۳‌هزار و ۶۰۰ تومان منجر شد. این رقم کمترین میزان فروش شمش از این بازار پس از هفته ابتدایی شهریورماه امسال بود.

فرار سرمایه از رینگ صنعتی

فعالان بخش آهن و فولاد کشور، فرار سرمایه از بازار آهن و فولاد را از مهم‌ترین دلایل رکود در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عنوان می‌کنند. با توجه به شروع فصل سرما در کشور که زمان سنتی رکود در رینگ صنعتی بورس کالای ایران تلقی می‌شود، از تمایل به خرید شمش فولاد برای تبدیل آن به مقاطع طویل فولادی که عمدتا در ساخت مسکن به کار می‌رود، کاسته شده است. درواقع رکود در بخش ساخت وساز کشور و پیش‌بینی شدت‌گرفتن این رویه ظرف ماه‌های باقی‌مانده از سال‌جاری باعث شده است تا رینگ شمش فولاد نیز با روز‌های رونق خداحافظی کند.

موانع صادراتی به رکود بازار داخل دامن زد

بخشی از رونق حلقه‌های میانی زنجیره آهن و فولاد در کشور به خرید‌هایی با انگیزه صادرات مربوط بود. با صدور مجوز صادراتی محصولات معدنی برای هر فرد حقیقی، برخی تجار نسبت به خرید شمش یا محصولات فولادی از بازار داخل و صادرات آن اقدام می‌کردند و این موضوع از رونق بازار داخل به خصوص در حلقه میانی زنجیره حمایت می‌کرد؛ اما ظرف روز‌های اخیر صادرات شمش و محصولات فولادی از مرز‌های غربی کشور دشوار شده و این موضو ع در کنار استمرار کاهش نرخ جهانی شمش فولاد از میزان صادرات شمش و محصولات فولادی کشور کاسته است.

بحران کارگری در انتظار صنایع تکمیلی

دشوار شدن صادرات فولاد کشور از مرز‌های غربی بر روند فروش خارجی مقاطع طویل فولادی اثر منفی گذاشته است. این رویه در شرایطی که نوردکاران با چالش کاهش تقاضای داخلی نیز روبه‌رو هستند بر چالش تامین نقدینگی این بخش از صنایع تکمیلی کشور افزوده و این واحد‌ها را در معرض بحران کارگری قرار داده است. در این شرایط، اصرار سیاستگذار به اعلام قیمت پایه شمش فولاد در نرخی به‌مراتب بالاتر از قیمت جهانی و صادراتی تحمیل زیانی مضاعف به حلقه پایانی زنجیره آهن و فولاد در کشور است که می‌تواند تبعات ناخوشایندی برای این صنعت و در ادامه کشور به همراه داشته باشد.

قیمت محصول پایانی تطابقی با مواد اولیه ندارد

میانگین نرخ ریالی فروش هر کیلوگرم شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران برابر ۱۳‌هزار و ۶۰۰ تومان است. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده شمش فولاد برای نوردکار به ۱۴‌هزار و ۸۲۰ تومان می‌رسد. با احتساب هزینه حمل حداقل ۵۰۰ تومانی برای انتقال این شمش به محل واحد نورد و در نظر گرفتن هزینه تبدیل هزار و ۴۰۰ تومانی، قیمت تمام‌شده میلگرد تولیدی با این شمش برابر ۱۶ هزار و ۶۸۰ تومان خواهد بود. این در حالی است که در شرایط کنونی هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران در بازه قیمتی ۱۶‌هزار و ۳۰۰ تا ۱۶‌هزار و ۶۰۰ تومان نیز بدون مشتری مانده است. به این ترتیب نوردکاران کشور با بحران افزایش هزینه تولید در شرایط رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌ای حاکم بر بازار مواجه هستند.

فروکش‌کردن هیجان خرید آهن اسفنجی

با اعمال مصوبه لزوم دارا بودن کد بهین یاب برای ثبت‌سفارش آهن اسفنجی در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران، از التهاب معاملات این محصول کاسته شد و نرخ فروش آن در رینگ صنعتی بورس کالای ایران در هفته پایانی آبان‌ماه به ۱۰‌درصد کمتر از میانگین بهای فروش در هفته قبل رسید. ظرف هفته پایانی آبان‌ماه بالغ بر ۹۱‌هزار تن آهن اسفنجی از سوی واحد‌های احیا در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران با قیمت پایه ۷‌هزار و ۷۸۰ تومان عرضه شد. برای این محصول تقاضایی برابر ۱۲۵‌هزار و ۵۰۰ تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۸۲‌هزار تن از این محصول با میانگین نرخ ۸‌هزار و ۱۴۰ تومان منجر شد.

واحد‌های احیا در هفته قبل (شنبه ۲۱ آبان) بالغ بر ۷۲‌هزار تن آهن اسفنجی را در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۱۶۵‌هزار تن در این بازار به ثبت رسید و در نهایت کل محصول با میانگین نرخ ۹‌هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم به فروش رفت. به این ترتیب اجرای مصوبه لزوم دارا بودن کد بهین یاب باعث فروکش کردن تقاضا و کاهش رقابت قیمتی در این بازار شد. اجازه فروش آهن اسفنجی به هر خریداری بدون درنظر گرفتن قید تولیدکننده بودن، در شرایطی که کشور با التهاب ارزی و بالا بودن انتظارات تورمی مواجه است، باعث شده بود تا بازار آهن اسفنجی با تلاطم قمیتی مواجه شود که خوشبختانه با مصوبه جدید معاون فرآوری وزارت صمت در محدودیت تقاضا، این التهاب از میان رفت.

کاهش التهاب در رینگ آهن اسفنجی می‌تواند به افت التهاب در بازار شمش فولاد منجر شود. فولادسازان کشور ظرف هفته‌های گذشته با استناد به نرخ بالای فروش آهن اسفنجی و رشد هزینه تولید، خواهان بالاماندن قیمت پایه بدون توجه به سیگنال جهانی بودند. در این شرایط توقف روند صعود نرخ در بازار آهن اسفنجی پتانسیل تضعیف بهای شمش فولاد را دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده