تاریخ: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۹:۰۹
بازدید: ۶۷
کد خبر: ۲۸۱۵۷۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
عشقی پولبک زد

یارانه خریداران اوراق ارزی حذف می‌شود؟/ رابطه فشار سیاسی و حباب سکه

‌می‌متالز - با آغاز انتشار اوراق ارزی، بازارساز در حال جلب اعتماد و اعتماد سازی برای ورود خریداران ارز برای خرید اوراق ارزی است.

به گزارش می‌متالز، عاون اداره صادرات بانک مرکزی اعلام کرد که اوراق ارزی ربطی به یارانه‌ها ندارد، یارانه خریداران اوراق ارزی قطع نخواهد شد و خریداران دلار سهمیه‌ای هم می‌توانند اوراق ارزی خریداری کنند.

ریسک سیاسی در بازار

رکود بر بازار ارز حکمفرمایی می‌کند، قیمت‌ها نوسان زیادی نمیکند، ریسک‌های سیاسی بازار مانع از کاهش قیمت می‌شود، ولی بازار هم جان افزایش ندارد.

دلار متشکل پس از یکه تازی در بازار روز قبل موفق به ورود به کانال ۳۲ هزار تومانی نشد و پس از ثبت یک سقف مقاومتی در محدوده ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان عقب نشینی کرد و در محدوده ۳۱ هزار و ۴۵۱ تومان در پایان روز دوشنبه معامله شد.

دلار نیما و دلار توافقی بازار‌ها صعودی روز گذشته بودند. پس از آنکه خریداران دلار توافقی به خاطر مالیات و احتمال قطع یارانه از بازار ارز عقب کشیدند، بهزاد لامعی معاون اداره صادرات بانک مرکزی روز قبل در ایبنا اعلام کرد که اوراق ارزی ربطی به یارانه‌ها ندارد، یارانه خریداران اوراق ارزی قطع نخواهد شد و خریداران دلار سهمیه‌ای هم می‌توانند اوراق ارزی خریداری کنند.

با توجه به آغاز انتشار اوراق ارزی، بازارساز در حال جلب اعتماد و اعتماد سازی برای ورود خریداران ارز برای خرید اوراق ارزی است. با انتشار اوراق ارزی هر فرد می‌تواند سالانه تا شش هزار دلار، ارز دریافت کند که شامل دو هزار دلار توافقی و ۴۰۰۰ هزار دلار ازطریق اوراق ارزی و پرداخت حق الوکاله می‌باشد، درصورتیکه به خاطر افزایش فشار‌های سیاسی این اوراق با افزایش تقاضا مواجه شود و قیمت دلار در آینده رشد کند این طرح منابع ارزی و ریالی را درگیر خواهد کرد، چون با توجه به سررسید کوتاه مدت این اوراق، امکان سرمایه گذاری در فعالیت‌های اقتصادی کشور وجود ندارد.

رابطه فشار سیاسی و حباب سکه

قیمت سکه امامی روز قبل رشد کرد و با ۱۵۰ هزار تومان افزایش در محدوده ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برگشت، با برگشت رو به بالای سکه امامی، فاصله قیمت سکه رفاه در بورس و سکه امامی در بازار آزاد کمتر شد، ولی سکه رفاه همچنان بالاتر از بازار آزاد است. ربع سکه، ولی برای سومین روز متوالی بدون تغییر ماند. اونس جهانی طلا در میان هجمه بیم و امید ناشی از انتظارات برای نرخ بهره در ماه دسامبر در محدوده ۱۷۴۰ دلار متوقف شده است. در پایان روز قبل و پس از اتمام مسابقات فوتبال، پارلمان اتحادیه اروپا ارتباطات مستقیم خود را با ایران قطع کرد، آنطور که به نظر می‌رسد دامنه فشار‌های سیاسی بر ایران در حال گسترش است و در صورتی که بازار ارز کنترل شود بازار سکه ممکن است مانند گذشته این فشار‌ها را با افزایش حباب منعکس کند.

عشقی پولبک زد

بازار سرمایه روز قبل در انتظار اخبار مثبت از جلسه شورای‌عالی بورس سبزپوش شد، رییس سازمان بورس استعفا داد، خبر استعفا توسط خبرگزاری دولت منتشر شد وزیر اقتصاد موافقت اولیه را انجام دادند، جانشین او تعیین شد و بعد از آن اعضای شورای عالی بورس با استعفا مخالفت کردند و رییس سازمان بورس به جایگاه خود پولبک زد.

همین خبر موجب فرو‌کش کردن هیجانات خرید در بازار سرمایه شد، ناهماهنگی در خبر استعفای رییس سازمان بورس سیگنال خوبی برای بازار سرمایه تلقی نشد، نا هماهنگی‌ها در بازار سرمایه با استقبال رو به رو نمی‌شود، زیرا اعتماد به بازاری که ریسک بالاتری دارد را کاهش می‌دهد، روز قبل عرضه پژو ۲۰۷ در بورس کالا رسماً کلید خورد، ولی علیرغم حجم بالای معاملات نماد خودرو، در پایان معاملات روز قبل فشار عرضه در گروه خودرویی افزایش یافت. به نظر می‌رسد بازار سهام معاملات پر عرضه‌ای را در روز سه شنبه نسبت آغاز معاملات روز دوشنبه استارت بزند.

منبع: اقتصاد نیوز

عناوین برگزیده