تاریخ: ۰۴ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۵۶
کد خبر: ۲۸۱۶۸۵
‌می‌متالز - سازمان مالیاتی از صدور شماره‌های جدید اقتصادی مودیان مالیاتی خبر داده است.

به گزارش می‌متالز، محمد جهانی‌کیا مدیر کل دفتر امور مودیان سازمان مالیاتی در مکاتبه با رضوان پور، سرپرست اداره کل نظارت بر ذیحسابی‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اطلاع رسانی تخصیص شماره اقتصادی جدید به فعالان اقتصادی از ابتدای مهرماه سال تاکید کرده است.

در اجرای ماده (۶) و (۷) آئین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و با هدف آماده سازی زیرساخت‌های لازم برای پیاده سازی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان؛ این سازمان از ابتدای مهرماه سال جاری اقدام به تخصیص شماره اقتصادی جدید به فعالان اقتصادی نموده است.

بر این اساس مؤدیان مالیاتی از ابتدای مهرماه مکلفند در صورتحساب‌های فروش کالا و ارائه خدمات حسب مورد الکترونیکی یا فیزیکی قرارداد‌ها و سایر اسناد مشابه شماره اقتصادی جدید خود و خریدار را درج نمایند.
ماجرای صدور شماره‌های جدید اقتصادی مودیان مالیاتی چیست؟الگوریتم شماره اقتصادی تخصیص یافته به مؤدیان مالیاتی به شرح ذیل میباشد:

۱-اشخاص حقوقی شناسه ملی ۱۱ رقمی اشخاص حقوقی تخصیص یافته از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

۲-اشخاص حقیقی شماره ملی شخص حقیقی به اضافه سه رقم شناسه پرونده مالیاتی تخصیص یافته از سوی سازمان امور مالیاتی کشور

۳-مشارکت‌های مدنی شناسه مشارکت مدنی تخصیص یافته از سوی سازمان امور مالیاتی کشور

با عنایت به موارد فوق و به منظور رفع ابهام ذیحساب‌ها و سایر افراد ذیربط در سراسر کشور؛ خواهشمند است دستور فرمائید مراتب به نحو مقتضی، اطلاع رسانی گردد.

گفتنی است، بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قرارداد‌ها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده