تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۵:۵۳
کد خبر: ۲۸۸۱۷۶
بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس:
‌می‌متالز - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه مصارف گازی باید در کشور محدود شود، گفت: در شرایط فعلی ما که کمبود گازی داریم متاسفانه هنوز هم که هنوز است مجوز پتروشیمی با خوراک گاز صادر می‌شود و این کار غلط است.

به گزارش می‌متالز، هادی بیگی نژاد، با اشاره به ناترازی مصرف گاز در کشور و راهکار‌های جلوگیری از آن بیان کرد: کسری گاز کشور یک موضوع واضح بوده و همه آن را مشاهده می‌کنند همچنین ما روزانه ۷۸۰ میلیون متر مکعب گاز را وارد شبکه سراسری کشور می‌کنیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما در حوزه گاز هم مصارف خانگی و هم تجاری داریم، بیان کرد: از این رو هم صنایع کوچک و هم صنایع بزرگ از گاز برای مصارف خود استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه امسال بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز فقط در بخش خانگی مصرف می‌شود، اظهار کرد: مابقی انرژی گاز که بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب است برای مصارفی همچون صنایع و نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین حتما ما در حوزه گاز کمبود داریم، یعنی به میزان مصرفی که داریم، گاز تولید نمی‌کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: ما یا باید صنایع بالادستی خودمان را توسعه دهیم و گاز بیشتری تولید کنیم که این خود منابع زیادی را طلب می‌کند و یا اینکه باید مصرف فعلی مان را بهینه کنیم. به عنوان مثال صنایعی که می‌توانند از سیستم‌های بهینه مصرف کنند به عنوان مثال صنایع تولید آجر و مجموعه‌هایی در حوزه صنعت و معدن باید این موضوع را مدنظر قرار دهند.

وی ادامه داد: حتما دستگاه‌هایی در دنیا وجود دارد که این دستگاه‌ها با انرژی گاز کمتری فعالیت می‌کنند و راندمان و بهره وری بهتری دارند که این صنایع باید در این حوزه‌ها مشغول به کار شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بخاری و آبگرمکن‌های بهینه سوز وجود دارد، گفت: همچنین تبدیل سیستم‌های بخاری به سیستم‌های شوفاژی در حال حاضر وجود دارد و می‌تواند مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه افزایش بهره وری نیروگاه‌ها امری ممکن است، بیان کرد: بنابراین بسیاری از چاره اندیشی‌ها برای بهینه مصرف کردن انرژی گاز مدنظر قرار گرفته و تنها باید این موارد اجرایی شود لذا درخواست ما این است که امسال مواردی در زمینه بهینه مصرف کردن انرژی در بودجه ۱۴۰۲ مدنظر قرار گیرد و دولت هم قانع شود که این ماموریت‌ها را انجام دهد.

بیگی نژاد با بیان اینکه توسعه مصارف گازی باید در کشور محدود شود، گفت: ما گازی نداریم و متاسفانه هنوز هم که هنوز است مجوز پتروشیمی با خوراک گاز صادر می‌شود و این کار غلط است.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)

عناوین برگزیده