تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۰۸
کد خبر: ۲۸۸۳۳۰
‌می‌متالز - گاز صنایع مهم و پایه‌ای قطع است و مازوت مشکلات جدی را در صورت‌های مالی آن‌ها ایجاد کرده تا جای که تعطیلی این واحد‌ها در مقایسه با استفاده از مازوت مقرون به صرفه‌تر است.

به گزارش می‌متالز، فعالان صنایع گوناگون از فولاد و فلزات گرفته تا سیمان و پتروشیمی همگی از کاهش شدید سهمیه گاز مورد استفاده در تولید خود شکایت دارند و می‌گویند ناچار به استفاده از مازوت شده‌اند که نتایج این موضوع را در وضعیت بحرانی آلودگی هوا در کلانشهر‌ها می‌توان به خوبی ملاحظه کرد که نشان می‌دهد وضعیت تامین گاز کشور در مقایسه با سال‌های قبل حتی بدتر شده است که دلیل آن، افزایش میزان مصرف از یک سو و معطل ماندن پروژه‌های استخراج و تصفیه گاز است که باعث شده کشور با زمستانی سخت در بخش تولید روبه‌رو شود.

آنطور که کارشناسان می‌گویند، در صورتی که میزان برودت هوا در زمستان افزایش یابد بعید نیست دولت در تامین گاز خانگی نیز با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود کما این که در حال حاضر نیز علاوه بر قطع گاز صنایع ناچار شده گاز ادارات و سازمان‌ها را نیز در برخی برهه‌ها قطع کند و سیاست‌های سخت‌گیرانه قیمتی را برای بخش خانگی در نظر بگیرد که به زودی در قبض‌های نجومی بخش خانوار مشاهده خواهد شد، چراکه میزان گاز تزریقی به شبکه مطلقا پاسخگوی زمستان نیست. از سوی دیگر به گفته کارشناسان در صورتی که این شرایط ادامه یابد احتمالا قطعی‌های مداوم برق را نیز در کشور شاهد خواهیم بود که دلیل آن افت تولید نیروگاه‌های گازی است که می‌تواند مشکلات جدیدی را برای صنعت و خانوار به همراه داشته باشد.

در این بین یکی از نتایج فوری قطع شدن گاز در برخی صنایع که از گاز به عنوان سوخت و خوراک استفاده می‌کنند، سریعتر است که از این جمله می‌توان به مجتمع‌های پتروشیمی اشاره کرد. به خصوص شرکت‌های تولیدکننده اوره و متانول از شرکت‌هایی هستند که از گاز به عنوان خوراک نیز استفاده می‌کنند و نقش مهمی هم در تامین منابع ارزی دارند، اما حالا با کاهش شدید گاز روبه‌رو شده‌اند. تجارت نیوز در گزارشی نوشته است، پتروشیمی‌ها سال گذشته ۶۸۰ میلیون دلار زیان و عدم‌النفع از محل قطعی گاز متحمل شدند. چراکه سهم گاز پتروشیمی‌ها نصیب مصارف خانگی می‌شود که هیچ ارزش افزوده‌ای برای کشور نداشته است. در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی کرد که زیان امسال این پتروشیمی‌ها چقدر برآورد می‌شود.

اما صنایع فولادی و سیمانی در نتیجه قطعی و یا کاهش تخصیص گاز مورد نیاز با کاهش قابل توجه تولید روبه‌رو هستند. به خصوص در صنایع پتروشیمی شاهد کاهش تولید شرکت‌ها در ماه‌های اخیر هستیم و انتظار می‌رود این روند تا پایان سال نیز ادامه یابد.

در تازه‌ترین خبر‌ها از قطعی گاز صنایع، رئیس انجمن سیمان اعلام کرد گاز ۵۴ شرکت قطع شده و تولید با استفاده از مازوت انجام می‌شود. تولید سیمان با استفاده از مازوت یعنی تولید غیراقتصادی و تولیدکنندگان این صنعت می‌گویند اگر شرکت‌های سیمانی در زمستان تعطیل کرده و به تعمیر خطوط تولید بپردازند، به مراتب به‌صرفه‌تر از آن است که با مازوت تولید کنند.

منبع: صدای بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین