تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۴۵
کد خبر: ۲۸۸۶۲۷
‌می‌متالز - با همت و تلاش کارکنان و مسوولین مهندسی اتوماسیون و ارتباطات، کنترل گاز‌های آلاینده محیط زیست با پایش مستمر و انجام تمهیدات لازم جهت کاهش میزان انتشار آن‌ها که یکی از الزامات مراکز صنعتی از طرف سازمان محیط زیست بوده انجام گرفت.

به گزارش می‌متالز، مسعود اتحاد توکل، مدیرمهندسی اتوماسیون و ارتباطات شرکت با بیان این مطلب، افزود: برای سنجش و کنترل آلایندگی دودکش‌های دو نقطه از کارخانه که فاقد آنالایزر و یا آنالایزر مستعمل بود (بویلر‌های نیروگاه هاربین و کوره نورد ۳۵۰)، پس از بررسی‌های لازم و هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ هزاریورو، آنالایزر مناسب انتخاب، تامین و نصب شد و در مدار بهره برداری قرار گرفت.

وی گفت: با توجه به حجم زیاد گاز مورد احتراق در بویلر‌های ۸ و۹ نیروگاه حرارتی (هاربین) و بر اساس نرم‌های استاندارد، تصمیم گرفته شد آنالایزر مناسب بر روی دودکش بویلر‌های مذکور تامین و نصب شود.

اتحادتوکل افزود: براساس دستورالعمل، برای نیروگاه‌ها لازم است مقدار گاز‌های O ۲، CO، NOx، SO ۲در دود خروجی بویلر‌ها و همچنین دبی، فشار و دمای دود خروجی اندازی گیری و مورد پایش لحظه‌ای و مستمر قرار گیرد وامکان کنترل نسبت سوخت و هوا جهت احتراق کامل فراهم شود که با این اقدام این شرایط فراهم شد.

مدیرمهندسی اتوماسیون و ارتباطات شرکت گفت: همچنین با توجه به استهلاک آنالایزر منصوب برروی دودکش کوره نورد ۳۵۰ و گذشت حدود ۱۸سال از کارکرد مستمر و نبود پشتیبانی‌های فنی سخت افزاری و نرم افزاری مناسب و همچنین نساز به تعمیرات و نگهداری خاص آن، یک دستگاه آنالایزر با قابلیت اندازه گیری گاز‌های O ۲، CO، NOx، SO ۲در دود خروجی دودکش کوره نورد ۳۵۰ نصب گردید.

وی یادآور شد: آنالایزر‌های خریداری شده از روش پرتو لیزری جهت اندازه گیری گاز در دود استفاده می‌کند که از به روزترین روش‌های اندازه گیری بوده و ضمن دارا بودن دقت اندازه گیری بالا، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتری دارندضمن این که جهت نصب آنالایزر‌های فوق دو دستگاه کانکس مخصوص نیز ساخته و در محل دودکش‌ها نصب گردید.

قابل ذکر است سیگنال‌های خروجی آنالایزر هم اکنون به پورتال شرکت ارسال و قابل مشاهده بوده که در آینده نزدیک با تهیه پایانه ارتباطی، اطلاعات یاد شده به سازمان محیط زیست نیز به صورت برخط ارسال خواهدشد.

شایان ذکر است؛ همکاران سرپرستی‌های اتوماسیون کارگاه ها، اتوماسیون نیروگاه ها، اتوماسیون بخش نورد و مدیریت‌های بهداشت و محیط زیست، تولید و توزیع برق، مهندسی نورد، امور فنی بهره برداری، سفارشات، خرید تجهیزات، خرید خارجی در اجرای این پروژه همکاری و مشارکتی فعال داشتند.

منبع: ذوب آهن اصفهان

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین