تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۱۲
کد خبر: ۲۸۸۸۶۰
گزارش از روند پیشرفت شرکت صنایع ملی مس،
‌می‌متالز - شرکت صنایع ملی مس از تولید و صادرات محصولات خود در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ درحالی به رقم‌هایی معادل ۱۸.۴۴۸ میلیارد تومان می‌رسد که از این میزان ۱۸.۳۶۵ میلیارد تومان اختصاص به صادرات کاتد به عنوان بیشترین میزان تولید این شرکت دارد.

به گزارش می‌متالز، چشم انداز تولید و صادرات شرکت صنایع ملی مس ایران درحالی مطرح می‌شود که این شرکت در کدال با ثبت و ارائه اعدادی در زمینه تولید و صادرات از رشد ۴ درصدی در فروش طی ۹ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ حکایت می‌کند.

فروش کاتد تولیدی این شرکت عظیم در حوزه مس کشور در ۹ ماهه امسال ۳۲.۸۷۹ میلیارد تومان بوده که این محصول نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۲۶ درصدی در فروش داشته که این رقم می‌تواند روند رو به رشد این شرکت را در تولید کاتد نشان دهد.

همچنین میزان صادرات ۱۸.۴۴۸ میلیارد تومانی این شرکت در ۹ ماهه امسال اگر به لحاظ دلاری (هر دلار ۲۸ هزار تومان) محاسبه شود، رقمی نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار است که این رقم تا پایان امسال یعنی با احتساب سه ماهه باقی مانده سال، می‌تواند نزدیک به اعداد یک میلیارد دلار و یا بیشتر برای فروش صادراتی در نظر گرفته شود.

چشم انداز شرکت صنایع ملی مس ایران، دستیابی به صادرات یک میلیون تن به ارزش ۱۰ میلیارد دلار ظرف ۴ سال آینده یعنی تا ۱۴۰۶ است.

بر اساس گزارش عملکرد سال ۱۴۰۰، میزان صادرات شرکت ملی مس ۱.۶ میلیارد دلار بوده است و رسیدن به پیک ۱۴۰۶ با ارزش فروش ۱۰ میلیارد دلاری خیلی دور از انتظار نیست.

در ۹ ماهه امسال کل فروش و درآمد این شرکت ۵۷.۵۰۱ میلیارد تومانی به ارزش ۲ میلیارد دلار بوده است و رشد تصاعدی تولید و فروش این شرکت به صورت سالانه می‌تواند گواه و ادعای تحقق به رقم ۱۰ میلیارد دلار و تولید یک میلیون تن باشد.

لازم به ذکر است که سیاست‌های کلی شرکت صنایع ملی مس ایران برای سال ۱۴۰۱ در راستای صیانت از معادن موجود و حفظ محیط زیست و کشف ذخایر معدنی جدید بوده است، همچنین تحقق برنامه تولید و دستیابی به تولید هزارو ۲۵۰ تن کنسانتره مس و ۳۰۰ هزار تن کاتد مسی و فروش محصولات و کسب درآمد بیش از ۷۵ هزار میلیارد تومان بوده است که با توجه به درآمد ۵۷ هزار میلیارد تومانی این شرکت در ۹ ماهه امسال، این طور به نظر می‌رسد که دستیابی این شرکت برای تحقق اهدافش دست یافتنی است.

رشد و توسعه صنعت کشورو وعده‌های شرکت ملی مس درحالی مطرح می‌شود که این شرکت توانسته است در سال جاری آزمایشگاه‌های معدنی را از یک سو و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان را برای یافتن راه‌هایی در حوزه اکتشاف و رفع موانع موجود فراهم کند که جملگی می‌تواند حداقل رشد این بخش از حوزه مس کشور و رسیدن به رقم یک میلیون تن را تسریع کند.

هدفگذاری اولین معدن هوشمند شرکت صنایع ملی مس نیز از جمله اقدامات اولیه شرکت ملی مس برای ارتقا تولید این محصول با ارزش در کشور است به طوری که این معادن هوشمند می‌تواند در تعامل با شرکت‌های دانش بنیان برای تولید پایدار و بهینه صورت گیرد و بدین منظور تولید کاتد را به یک میلیون تن تا سال ۱۴۰۶ برساند.

مدتهاست که شرکت صنایع ملی مس ایران برنامه جامعی برای افزایش اکتشاف طراحی کرده است و در این زمینه خانواده شرکت ملی صنایع مس ایران از تمام ظرفیت اکتشافی خود استفاده می‌کند تا بتواند به آن هدفگذاری مطلوب خود برسند.

منبع: نبض بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین