تاریخ: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۵۳
کد خبر: ۲۸۹۵۶۱
‌می‌متالز - مؤسسه اقتصاد آلمان (IW) در گزارشی اعلام کرد که جنگ اوکراین برای بزرگترین اقتصاد اروپا در سال جاری میلادی ۱۷۵ میلیارد یورو (۱۹۰ میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت که معادل ۲۰۰۰ یورو برای هر نفر می‌شود.

به گزارش می‌متالز، مؤسسه اقتصاد آلمان (IW) در گزارشی اعلام کرد که جنگ اوکراین برای بزرگترین اقتصاد اروپا در سال جاری میلادی ۱۷۵ میلیارد یورو (۱۹۰ میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت که معادل ۲۰۰۰ یورو برای هر نفر می‌شود.

نویسندگان این گزارش وضعیت فعلی را با یک سناریوی خیالی مقایسه کردند که در آن هیچ عملیات نظامی در اوکراین یا مشکلات مربوط به آن مانند افزایش سرسام آور قیمت انرژی، تورم مارپیچ و اختلال در عرضه وجود نداشت.

آن‌ها محاسبه کردند که ضرر واقعی اقتصاد آلمان از درگیری نظامی در اوکراین به ۴.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال آینده خواهد رسید.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که شروع جنگ اوکراین با وضعیت اقتصادی دشوار آلمان همزمان شده است.

اقتصاددانان خاطرنشان کردند که بانک توسعه فدرال آلمان KfW پیش از این به دلیل کمبود پرسنل واجد شرایط و رشد ناکافی بهره‌وری نسبت به کاهش رونق اقتصادی در این کشور هشدار داده بود.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۰، ضرر‌های اقتصادی آلمان حدود ۱۷۵ میلیارد یورو، در سال ۲۰۲۱، ۱۲۵ میلیارد یورو، و در سال ۲۰۲۲، تقریبا ۱۲۰ میلیارد یورو ثبت شد.

زیان ۱۷۵ میلیارد یورویی مورد انتظار در سال جاری میلادی، کل خسارت وارد شده به اقتصاد این کشور را بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ در میان بحران‌های کرونا و جنگ اوکراین به ۵۹۵ میلیارد یورو می‌رساند.

به گفته آی دبلیو مایکل گروملینگ، استاد مؤسسه اقتصاد آلمان، وضعیت اقتصاد در ماه‌های آینده «بسیار ناپایدار» باقی خواهد ماند و مانع رشد رونق در این کشور خواهد شد.

وی گفت: عدم اطمینان در بخش انرژی، افزایش قیمت انرژی و سایر مواد خام و محدودیت سرمایه‌گذاری همچنان باعث ایجاد باد‌های مخالف برای اقتصاد این کشور خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده