تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۰:۵۰
کد خبر: ۲۹۲۲۲۵
مدیرعامل بانک ملت مطرح کرد:
‌می‌متالز - مدیرعامل بانک ملت با اعلام دستاورد‌های ۱۰ ماهه اظهار امیدواری کرد: افزایش سرمایه ۳۵ درصدی از محل سود انباشته تا پایان سال ثبت شود تا از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند شد.

به گزارش می‌متالز، رضا دولت‌آبادی در جلسه مجمع فوق‌العاده بانک ملت که با هدف افزایش ۹.۱ هزار میلیارد تومانی سرمایه از محل سود انباشته برگزار شد، گفت: این افزایش سرمایه با هدف استفاده از ظرفیت‌های قانونی بند ف تبصره ۲ قانون بودجه در زمینه معافیت‌های مالیاتی انجام شد. امید است کار‌های ثبت قانونی آن قبل از پایان سال انجام شود تا از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند شد.

وی افزود: با ۴۰ میلیون مشتری و بیش از ۵۳ میلیون حساب گشایش شده، تراز تجمیعی بانک در پایان دی ماه با رشد ۱۰۱ درصدی به ۴۵.۴ هزار میلیارد تومان رسید که نویدبخش سودآوری بیشتر برای بانک و سهامداران است. سود ۱۸.۸ هزار میلیارد تومانی هم نسبت به مدت مشابه سال قبل، جهش ۲۲۷ درصدی داشت.

این مقام مسوول ادامه داد: افزایش سهم بانک ملت از مجموع سپرده‌های ریالی ۶ بانک بزرگ تجاری از ۱۸ به ۲۲.۶ درصد طی سال منتهی به دی در حالی رقم خورده که قیمت تمام‌شده پول در این بانک در سطح ۱۴.۱ درصد حفظ شده است. این بانک در نسبت سپرده‌های غیرهزینه‌زا به کل سپرده‌های ریالی در بین بانک‌های بورسی با ثبت مقدار ۴۴.۱۵ درصد، جایگاه نخست را کسب کرد.

دولت آبادی از افزایش سهم بانک ملت در منابع جاری از ۲۳ به ۳۲.۲ درصد خبر داد و عنوان کرد: وضعیت مثبت باز ارزی این بانک نیز در پایان دی ماه بالغ بر ۱۰۳.۲ هزار میلیارد تومان معادل ۵.۵ میلیون دلار است که با توجه به فاصله قابل توجه فعلی ارقام نرخ تسعیر ارز با سامانه نیما، دارایی و ذخیره ارزشمندی برای بانک و سهامداران به حساب می‌آید.

به گفته وی، رشد ۳۸.۶ درصدی ناخالص کل مصارف ریالی و ارزی و سهم ۳۱.۲ درصدی از کل مصارف بانک‌های بزرگ تجاری، نسبت ۴.۰۲ درصدی مطالبات غیرجاری به مصارف، افزایش نرخ موثر تسهیلات در پایان آبان ماه به ۱۷.۷ درصد، کسب سهم ۲۹ درصدی از بازار اعتبارات اسنادی داخلی، رشد ۹۱ درصدی صدور ضمانتنامه‌های ریالی و کسب سهم ۲۲ درصدی در این زمینه از دیگر دستاورد‌ها است.

دولت آبادی با بیان اینکه خالص درآمد‌های کارمزدی نسبت به مدت مشابه قبل ۱۰۷ درصد بیشتر شد، اضافه کرد: نسبت کفایت سرمایه بانک هم در سطح ۸.۰۵ درصد است که در مقایسه با میانگین دو درصدی بانک‌های بورسی، بیانگر موفقیت بانک‌های در مدیریت و ترکیب دارایی‌های موزون شده به ریسک است.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط