تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۹:۵۷
بازدید: ۹۵
کد خبر: ۲۹۲۴۱۸
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

بارکلیز، بانک مطرح انگلیسی، منابع مالی را به روی شرکت‌های فسیلی می‌بندد!

‌می‌متالز - بارکلیز روز چهارشنبه گفت که معیار‌های وام دهی برای بنگاه‌های انرژی مبتنی بر زغال سنگ را تشدید می‌کند و تامین مالی اکتشاف و تولید ماسه سنگ‌های نفت دار را متوقف می‌کند، اما محدودیت‌های جدیدی را مانند برخی از رقبایش، برای وام دهی به پروژه‌های مبتنی بر نفت و گاز اعلام نکرد.

به گزارش می‌متالز، بارکلیز روز چهارشنبه گفت که معیار‌های وام دهی برای بنگاه‌های انرژی مبتنی بر زغال سنگ را تشدید می‌کند و تامین مالی اکتشاف و تولید ماسه سنگ‌های نفت دار را متوقف می‌کند، اما محدودیت‌های جدیدی را مانند برخی از رقبایش، برای وام دهی به پروژه‌های مبتنی بر نفت و گاز اعلام نکرد.

این بانک بریتانیایی طرحی را که قبلا اعلام شده بود تا تامین مالی پروژه‌های مبتنی بر سوخت‌های فسیلی بخصوص زغال سنگ تا سال ۲۰۳۰ بطور کامل محدود شود را تمدید کرد تا به سایر کشور‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بپیوندد.

بانک‌ها در سطح جهان جزئیات برنامه‌های خود را برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و جلوگیری از افزایش دمای جهانی شرح داده‌اند، اما فعالان محیط زیست آن‌ها را به کندی و سستی حرکت متهم می‌کنند و از آن‌ها خواسته‌اند که تامین مالی حفاری‌های جدید نفت و گاز را متوقف کنند.

با اعلام صورت‌های مالی برای سال ۲۰۲۲، بارکلیز گفت که تامین مالی تمام شرکت‌های ماسه سنگ‌های نفتی و همچنین خطوط لوله جدید آن را متوقف می‌کند، در حالی که قبلا گفته بود با شرکت‌هایی که برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای خود تلاش می‌کنند، همکاری خواهد کرد.

با این حال، برخی از فعالان محیط زیست امیدوار بودند که این بانک سیاست جدیدی را در زمینه تامین مالی نفت و گاز اعلام کند، زیرا HSBC در ماه دسامبر اعلام کرد که تامین مالی مستقیم میادین جدید نفت و گاز را متوقف می‌کند.

بارکلیز همچنین اولین هدف کاهش آلایندگی خود را برای صنعت خودروسازی با تعهد کاهش شدت انتشار بین ۴۰ تا ۶۴ درصد تا سال ۲۰۳۰ در مقایسه با سال ۲۰۲۲، تعیین کرد.

برای بخش املاک و مستغلات مسکونی، بارکلیز یک "نقطه همگرایی" برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای به میزان ۴۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ تعیین کرد، که به گفته این بانک هدف مبینی نبود، زیرا کربن زدایی خانه‌های بریتانیا به تغییرات گسترده‌تر خارج از کنترل آن بستگی دارد.

این بانک گفت که در مسیر دستیابی به اهداف خود در سال ۲۰۳۰ با کاهش انتشار گاز‌های گلخانه ای، با محدود کردن صنایعی از جمله انرژی، نیرو و فولاد در این راستا است.

انتشار گاز گلخانه‌ای مطلق تولید شده توسط مشتریان انرژی محور بانک، از سال ۲۰۲۰ به میزان ۳۲ درصد کاهش یافته است و این امر آن را در مسیر کاهش ۴۰ درصدی تا سال ۲۰۳۰ قرار می‌دهد؛ اما این بانک اذعان کرد که مشتریان صنعت انرژی غنی از پول نقد که در سال ۲۰۲۲ به منابع مالی کمتری نیاز داشتند، به این امر کمک کرد.

گروه‌های کمپین حامی این مقوله اعلام کردند که ناامید شده‌اند بارکلیز تعهدات بیشتری برای محدود کردن تأمین مالی توسعه سوخت‌های فسیلی نداشته است.

تونی بردون، مدیر عامل شرکت Make My Money Matter در بیانیه‌ای گفت: "بارکلیز با ادامه این مسیر، علم را نادیده می‌گیرد و به مشتریان خود بی احترامی می‌کند. زیرا هر استراتژی که شامل محدودیت در تامین مالی نفت و گاز جدید نباشد، نشان دهنده شکست پییشرفت، جاه طلبی و اقدام در این مسیر است. "

جین مارتین از ShareAction از بارکلیز خواست تا سیاست نفت و گاز خود را قبل از مجمع عمومی سالانه سال ۲۰۲۳ به روز کند تا "به استاندارد‌های مبتنی بر علم در مورد اقلیم و آب و هوا برسد"، در غیر این صورت با فشار بیشتر سهامداران مواجه خواهد شد.

منبع: نبض بورس

عناوین برگزیده