تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۹:۳۸
بازدید: ۱۵۶
کد خبر: ۳۰۳۲۰۷
سرویس خبر : فلزات غیرآهنی

در سفر استاندار قزوین به بخش طارم سفلی چه گذشت؟

‌می‌متالز - استاندار قزوین امروز به همراه نمایندگان مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس به بخش طارم سفلی محروم‌ترین منطقه استان قزوین سفر کرد که تصویب ساخت مسکن کارگری برای کارگران مس طارم از مصوبات این سفر بود.

به گزارش می‌متالز، محمدمهدی استاندار قزوین امروز به همراه مهدی رجحانی معاون عمرانی خود، سرپرست فرمانداری قزوین، رئیس سازمان صمت و لطف‌الله سیاهکلی و فاطمه محمدبیگی نمایندگان مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس به بخش طارم سفلی محروم‌ترین منطقه استان قزوین سفر کردند تا از نزدیک روند اجرای طرح‌های محرومیت‌زدایی در این منطقه را ارزیابی کنند.

در سفر استاندار قزوین به بخش طارم سفلی چه گذشت؟

ساخت مجتمع آب‌رسانی ماهین ۹۰ درصد پیشرفت دارد

استاندار قزوین در بخش نخست سفر خود از اجرای طرح مجتمع آب‌رسانی ماهین بازدید کرد که در صورت تکمیل می‌تواند آب آشامیدنی بهداشتی برای ۱۳ روستای دهستان چوقور را تأمین کند.

معاون عمرانی استاندار قزوین در این بخش از سفر با بیان اینکه پیمانکار و مجری طرح مجتمع آب‌رسانی ماهین بسیج سازندگی است، اظهار داشت: ساخت مجتمع آب‌رسانی ماهین بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به نظر می‌رسد اجرای آن تا هفته دولت به پایان برسد و بتوانیم شاهد افتتاح این مجتمع آب‌رسانی باشیم که ساخت آن آرزوی دیرینه اهالی دهستار چوقور است.

رجحانی اضافه کرد: در صورت تکمیل و افتتاح این مجتمع آب‌رسانی ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از اهالی روستا‌های بخش طارم سفلی از نعمت آب شرب بهداشتی محروم می‌شوند و به این ترتیب شاخص‌های زیست‌پذیری و رفاهی در دهستان چوقور طارم سفلی ارتقا می‌یابد.

اختلافات بین منابع طبیعی و اهالی دهستان خندان برطرف شود.

اما اعلایی استاندار قزوین در بخش دوم سفر خود به شکل سرزده به دهستان خندان رفت و از نزدیک با مردم روستای شامدشت دیدار و در جریان مسائل و مطالبات آن‌ها قرار گرفت.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در این بخش از سفر گفت: یکی از مطالبات اصلی مردم دهستان خندان به ویژه روستای شامدشت حل اختلافات ارضی با سازمان منابع طبیعی است و انتظار مردم این است که منابع طبیعی حق مالکیت مردم بر برخی زمین‌ها و اراضی اطراف روستا را به رسمیت بشمارد و آن‌ها را از فهرست اراضی ملی خارج کند.

سیاهکلی با بیان اینکه مردم روستای شامدشت از داشتن جاده روستایی آسفالته محروم هستند، افزود: انتظار از اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای این است که جاده روستای شامدشت را به سرعت بازسازی، مرمت و آسفالت کند تا مردم در زمان بارش باران و برف با انسداد راه روستایی روبه‌رو نشوند.

وی ادامه داد:، اما خواسته سوم اهالی این روستا هم برق‌رسانی است و در شرایطی که بسیاری از روستا‌های ما برق‌دار شدند، باید روستانشینان شامدشتی هم بتوانند از نعمت برق در تمامی روز‌ها و ساعات سال بهره‌مند باشند.

در سفر استاندار قزوین به بخش طارم سفلی چه گذشت؟

ساخت مسکن کارگری برای کارگران مس طارم تصویب شد.

اما استاندار قزوین در سومین بخش سفر خود به معدن مس طارم سر زد و از نزدیک در جریان روند فعالیت‌های شرکت مس طارم قرار گرفت؛ شرکتی که رکود فعالیت‌های آن در ۲ سال اخیر انتقادات شدید اعلایی را در پی داشت.

رئیس سازمان صمت استان قزوین در این بخش از سفر استاندار با بیان اینکه شرکت مس طارم ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه ثابت به بخش طارم سفلی آورده، گفت: صنایع پایین‌دستی شرکت مس طارم شامل کارخانجات تولید تسمه، میلگرد و مفتول مسی هستند و این شرکت می‌توانند ۲۷۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند.

افضلی اضافه کرد: با توجه به تعداد کارگرانی که باید همیشه در این معدن کار کنند، این کارگران مشکل مسکن دارند و مجبور به رفت‌وآمد به محل معدن هستند که هزینه زیادی به آن‌ها و شرکت مس تحمیل می‌کند. به همین خاطر خواسته آن‌ها از شورای تأمین مسکن استان قزوین این است که مسکن کارگری در کنار معدن احداث شود تا کارگران شرکت مس طارم بتوانند در آن سکونت کنند.

در سفر استاندار قزوین به بخش طارم سفلی چه گذشت؟

در نهایت استاندار قزوین هم این پیشنهاد را پذیرفت و در آن‌ها مصوب شد که بنیاد مسکن در قالب ظرفیت‌های نهضت ملی مسکن برای کارگران مس طارم مسکن کارگری بسازد.

اعلایی استاندار قزوین در بخش پایانی سفر خود هم به گلزار شهدای شهر سیردان از توابع بخش طارم سفلی رفت و ضمن نثار فاتحه شاخه گلی بر سرار مزار شهدا گذاشته و به مقام شامخ آن‌ها ادای احترام کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده