تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۲۵
بازدید: ۹۶
کد خبر: ۳۰۳۳۰۰
سرویس خبر : انرژی
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

هفت طرح پیشران صنعت نفت با ارزش ۵۰ میلیارد دلار در حال اجراست

‌می‌متالز - محسن خجسته‌مهر با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در مجموع هفت طرح پیشرو در حال اجرا دارد، گفت: این طرح‌ها به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در برنامه هفتم توسعه گنجانده شده‌اند و بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری باید طرح‌های پیشرو و پیش‌رونده در برنامه داشته ابزارک هفت طرح پیشران صنعت نفت با ارزش ۵۰ میلیارد دلار در حال اجراست.

به گزارش می‌متالز، محسن خجسته‌مهر صبح امروز (پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری که در حاشیه دومین روز از بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با اشاره به شعار سال «مهار تورم و رشد تولید» گفت: امسال فرصت مناسبی است تا به‌عنوان الزام‌های رشد تولید، مبتنی بر توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی و مشارکت بخش‌های خصوصی و بین‌المللی پیش برویم.

فضای سرمایه‌گذاری برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فرآهم است

وی از نیاز سرمایه‌ای ایران در آینده خبر داد و گفت: در افق ۸ ساله ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز تعریف شده داریم که بخشی به فعلیت رسیده و در مرحله اجرا و برخی در جریان مذاکرات است، بنابراین ظرفیت خالی این ۱۶۰ میلیارد دلار به گونه‌ای است که امکان حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی فراهم است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر اهمیت حضور شرکت‌های داخلی تأکید کرد و افزود: ما در شرکت ملی به دنبال افزایش سهم شرکت‌های ایرانی و خصوصی هستیم و حداکثرسازی سهم این بخش را در اجرای پروژه‌ها به‌طور جد در نظر داریم.

خجسته‌مهر به برنامه‌ریزی برای رشد ٨ درصدی اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: می‌خواهیم سهم نفت و گاز را از این بخش به حداکثر برسانیم و این موضوع جز با اجرای پروژه‌ها و طرح‌های صنعت نفت که نیازمند سرمایه‌گذاری است، میسر نمی‌شود.

دستیابی به‌فناوری‌های خاص صنعت نفت از سوی متخصصان ایرانی

وی با بیان اینکه به‌دنبال تعریف طرح‌های پیشرو در شرکت ملی نفت ایران هستیم گفت: بعضی از این طرح‌ها هم‌اکنون در حال اجرا هستند از جمله ساخت ایرانی تجهیزات دوار که از رویکرد‌های جدی ما در شرکت ملی است و ساخت آن‌ها جز رویکرد‌های راهبردی و استراتژیک به‌شمار می‌رود چراکه وزن این نوع تجهیزات بسیار بالا است، اگرچه از نظر تعداد و کمیت در مقایسه با سایر تجهیزات کمتر باشند، اما از لحاظ سرمایه‌گذاری و حجم بسیار ارزشمند هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حداکثرسازی اکتشافات راهبردی را جز مهم‌ترین طرح‌های پیشرو دانست و گفت: برای این بخش سهم سرمایه‌گذاری را به حداکثر می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه اگرچه برخی از تجهیزات مورد نیاز را وارد می‌کنیم، گفت: آمادگی داریم در زمینه تجهیزات به صادرات اقدام کنیم و در این موضوع بسیار جدی هستیم و موضوع خارج از کلی گویی و شعار است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تشریح این موضوع افزود: هم‌اکنون شاهد صادرات تجهیزات دوار در برخی اقلام هستیم و این موضوع رو به رشد است و شرکت ملی امروز در قالب تولید بار اول حدود ۷۰۰ میلیون دلار ظرفیت تفاهم‌نامه و اجرای قرارداد برای بخش بالا دستی نفت و گاز تا صادرات دارد.

طرح‌های پیشرو صنعت نفت پیشران اقتصاد می‌شوند

خجسته‌مهر با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در مجموع هفت طرح پیشرو در حال اجرا دارد، گفت: این طرح‌ها به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در برنامه هفتم توسعه گنجانده شده‌اند و بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری باید طرح‌های پیشرو و پیش‌رونده در برنامه داشته ابزارک هفت طرح پیشران صنعت نفت با ارزش ۵۰ میلیارد دلار در حال اجراست.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده