تاریخ: ۲۰ تير ۱۴۰۳ ، ساعت ۰۹:۳۵
بازدید: ۹۵
کد خبر: ۳۴۵۴۲۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

نحوه محاسبه ۱۰ درصد سود خریداران حق تقدم «تجلی» اعلام شد/ توضیحات مفید «مرتضی علی‌اکبری» درباره خالص ارزش دارایی‌ها، محاسبه سود ناشی از خرید حق تقدم و آخرین وضعیت پروژه‌ها

نحوه محاسبه ۱۰ درصد سود خریداران حق تقدم «تجلی» اعلام شد/ توضیحات مفید «مرتضی علی‌اکبری» درباره خالص ارزش دارایی‌ها، محاسبه سود ناشی از خرید حق تقدم و آخرین وضعیت پروژه‌ها
‌می‌متالز - مدیرعامل شرکت «تجلی توسعه معادن و فلزات» از فاصله حدود ۲۵ تومانی قیمت حق تقدم استفاده نشده شرکت در تابلوی فرابورس با قیمت سهم اصلی خبر داد.

به گزارش می‌متالز، «مرتضی علی‌اکبری» با بیان این که سرمایه‌گذارانی که این روز‌ها حق تقدم شرکت «تجلی» را در نرخ‌های حدود ۱۲۰ تومان بخرند، در واقع سهام «تجلی» را حدود ۲۵ تومان پایین‌تر خریداری کرده‌اند، افزود: به این صورت که الان قیمت سهام در تابلوی فرابورس حدود ۲۵۰ تومان است و کسی که حق تقدم استفاده نشده را در قیمت حدود ۱۲۰ تومان تا ۱۲۵ می‌خرد ظرف ۴۸ ساعت هم باید به ازای هر حق تقدم ۱۰۰ تومان بابت نرخ اسمی سهم پرداخت نماید که البته این عدد در زمان خرید حق تقدم به صورت اتوماتیک در سامانه‌های معاملاتی آنلاین محاسبه شده و از حساب سرمایه‌گذار کسر می‌شود و دارنده حق تقدم در یک ماه آینده که سرمایه جدید ثبت شود صاحب یک سهم ۲۵۰ تومانی خواهد شد. در واقع با این فرض که سهم رشد نکند خریدار حق تقدم به ازای هر سهم حدود ۲۵ تا ۳۰ تومان یعنی حدود ۱۰ درصد سود می‌کند.

وی در برابر این سوال که شائبه‌هایی در خصوص روند ثبت سرمایه جدید وجود دارد و از جمله این که شاید این پروسه بیشتر از سه ماه به طول بینجامد، تصریح کرد:  سهامداران قدیمی ما می‌دانند که این گونه امور در «تجلی» به سرعت انجام می‌شود و در این خصوص شرکت «تجلی» رزومه مثبتی دارد.

«تجلی»؛ صاحب ۱۲ پروژه و ۲۴ محدوده معدنی در حوزه‌های مختلف و برآورد خالص ارزش دارایی‌ها

مدیرعامل «تجلی» در برابر این سوال که سهامداران در خصوص خالص ارزش دارایی‌های سهم سوال دارند، خاطرنشان کرد: در خصوص محاسبه NAV شرکت باید به چند نکته توجه شود. «تجلی» زمانی که وارد بورس شد با سرمایه ۶ هزار و دویست میلیارد تومان ۵ پروژه داشت و امروز صاحب ۱۲ پروژه و ۲۴ محدوده معدنی در  حوزه‌های متعددی، از جمله مس، طلا و عناصر نادر خاکی است. نکته دیگر،   تاریخ بهره‌برداری پروژه‌ها و موضوع دیگر، درصد پیشرفت پروژه‌ها است. «تجلی» در سال ۱۴۰۳ پروژه کلاف را در فولاد سرمد وارد مدار می‌کند. طبق اعلام مدیران شرکت فولاد سرمد در مجمع اخیر حاشیه سود کلاف ۱۶ درصد است در صورتی که حاشیه سود میلگرد که قبلا به جای کلاف تولید می‌کرد ۵ تا ۶ درصد بود. در صورتی که شرکت به ظرفیت کامل کلاف برسد می‌توان تصور کرد که چیزی حدود ۷۰ درصد در سال ۱۴۰۳ به EPS شرکت «تجلی» اضافه خواهد شد  و در سال ۱۴۰۴ هم کنسانتره فولاد شرق وارد مدار می‌شود و به سوددهی می‌رسد. این بنابر محاسباتی است که توسط شرکت‌های سبدگردان و بازارگردان انجام شده است.

NAV محتاطانه

وی افزود: در واقع در بدترین حالت یا با محتاطانه‌ترین وضعیت، NAV شرکت «تجلی» را می‌توان بین عدد ۴۰۰ تا ۴۷۰ تومان محاسبه کرد، اما در صورتی که جسورانه‌تر به سهم «تجلی» نگاه شود، اعداد بالای ۵۵۰  تومان را می‌توان برای NAV «تجلی» در نظر گرفت، ضمن این که پروژه‌هایی که کارشناسی شده و وارد شرکت شده، با دلار ۲۱-۱۸ هزار تومان بوده، الان قیمت دلار سه برابر شده و پروژه‌های دیگری هم به مجموعه اضافه شده و این پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی خوبی دارند، همچنین  حدود ۲۵ معدن به شرکت افزوده شده و از طرفی چند معدن شرکت، پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند که همه این موارد در NAV تاثیرگذار است که تا کنون لحاظ نشده است.

تجلی: تنها مجموعه دارای مجوز در حوزه معادن عناصر نادر خاکی

شایان ذکر است، «تجلی» اولین و بزرگ‌ترین شرکت پروژه‌محور بازار سرمایه است که توسط غول‌های معدنی فلزی کشوری یعنی «ومعادن»، «کگل» و «کچاد» تشکیل شده است. تولید در یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شرکت یعنی تولید کلاف در فولاد سرمد ابرکوه در تیرماه ۱۴۰۳ راه‌اندازی می‌شود.

پروژه‌های بزرگی در دل این شرکت در حال پیشبرد است، طرح‌های توسعه‌ای نظیر مس و طلای جانجا، فولاد سرمد ابرکوه، گندله‌سازی صباامید غرب خاورمیانه، فولاد خراسان و کردستان، معادن عناصر نادر خاکی و ... که بهره‌برداری از آن‌ها پتانسیل رشد و سودآوری بالایی به «تجلی» می‌بخشد.

در زمان ورود به بورس، «تجلی» تنها ۵ پروژه داشت. امروز سبد پروژه‌های این هلیدنگ پروژه‌محور از ۱۲ پروژه به همراه ۲۴ معدن در حوزه‌های مس، طلا، لیتیوم و دیگر عناصر کمیاب خاکی تشکیل شده که گویای سرعت رشد بالای شرکت است. مالیکت «تجلی» بر معادن عناصر نادر خاکی مزیت رقابتی ویژه‌ای به این شرکت بخشیده به طوری که تنها مجموعه دارای مجوز در این حوزه است.

پتانسیل چندین برابر شدن ارزش سهم «تجلی»

سهام شرکت در ابتدای دوره ۱۴۰۲ به قیمت ۱۳۰ تومان معامله می‌شد. این روز‌ها هر برگه سهم به قیمت حدود ۲۵۰ تومان رسیده و این یعنی سود سرمایه‌ای معادل با ۹۶ درصد که تقریبا ۲ برابر تورم محیط اقتصادی بوده است. با شروع بهره‌برداری از پروژه‌های شرکت، روند سودآوری و افزایش ارزش سبد پروژه‌های «تجلی» شروع شده و ارزش این مجموعه چندین برابر خواهد شد؛ بنابراین قیمت‌های فعلی برای این سهم در قیاس با پتانسیل‌های نهفته در دل شرکت فاصله زیادی دارد.

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده