تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۰۲:۴۳
بازدید: ۱۱۵
کد خبر: ۹۲۹۴۷

لزوم برنامه ریزی اقتصادی در دوران پساکرونا

می متالز - رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد، گفت: دولت باید از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم را درزمینهٔ اقتصاد کشور داشته باشد و نباید انفعالی برخورد کند.
لزوم برنامه ریزی اقتصادی در دوران پساکرونا

به گزارش می متالز، سید علی‌اکبر کلانتر در خصوص وضعیت تعطیلی صنایع و معادن استان یزد در پی شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: در جلسه‌ای که با حضور رؤسای تشکل‌های صنعتی، خانه صنعت معدن، جمعی از فعالان صنعتی و معدنی و مسوولین استانی برگزار شد تصمیمی مبنی بر این موضوع گرفته شد که صنایع استان به‌ جز صنایع تأمین‌کننده استان ازجمله تولیدکننده‌های غذایی و مواد و لوازم بهداشتی از 26 اسفندماه سال جاری تا 15 فروردین‌ماه 99 تعطیل شوند اما این مصوبه تاکنون ابلاغ نشده و احتمالاً در جلسه دیگری با آن مخالفت شده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد ادامه داد: البته برخی از واحدهای صنعتی و معدنی استان یزد، سلامت کارکنان خود را در اولویت دانستند و چند روزی است که اقدام به تعطیلی واحدها کرده‌اند و حتی حقوق کارکنان خود را نیز در این مدت تعطیلی پرداخت خواهند کرد که واقعاً جای تشکر و قدردانی دارد.

وی بابیان اینکه این ویروس نه‌فقط در اقتصاد ایران بلکه در اقتصاد جهانی مشکل ایجاد کرده است، عنوان کرد: امیدواریم که این ویروس با کمترین تلفات به‌زودی از جامعه رخت بربندد اما مشکل اینجاست که مشخص نیست پس از شکست این ویروس وضعیت اقتصادی کشور و واحدهای صنعتی به چه شکل درخواهند آمد.

کلانتر ادامه داد: اتفاقی که پس‌ازاین ماجرای ویروس رخ خواهد داد قابل پیش‌بینی نیست، کشوری مانند چین که 20 درصد اقتصاد جهان را در دست دارد اکنون تولید و صادراتش متوقف‌شده است در اروپا نیز همین اتفاق در حال رخ دادن است و احتمال ورشکستگی در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی کوچک و ایجاد مشکل در گردش‌های مالی پس از ماجرای ویروس کرونا وجود دارد.

وی بابیان اینکه اتفاقی که درزمینهٔ اقتصاد پس از شکست کرونا خواهد افتاد قطعاً ساده و پیش افتاده نیست، تصریح کرد: احتمال ریزش در صنایع، تولیدکننده‌ها و حتی بازار پس‌ازاین اتفاق خواهیم داشت و هر صنعتگری بنا به صنعتی که در آن فعال هست باید پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهد و مسوولان نیز باید از هم‌اکنون پیش‌بینی‌های اقتصادی را در دستور کار قرار دهند.

کلانتر گفت: باوجود اینکه دولت خود نیز در موقعیت مالی خوبی به سر نمی‌برد و درآمد حاصل از فروش نفت به‌عنوان منبع مهم درآمدی دولت پایین آمده است، اما از هم‌اکنون باید برنامه‌ریزی‌های لازم را درزمینهٔ اقتصاد کشور داشته باشد و نباید انفعالی برخورد کند، احتمالاً در سال آینده علاوه بر مشکل در تولید، در دریافت مالیات نیز به بهانه کرونا به وجود خواهد آمد که دولت نباید از آن غافل شود و لازم است از هم‌اکنون تدبیری برای آن بیندیشد.

عناوین برگزیده