تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۴:۲۲
کد خبر: ۲۰۱۳۶۵
‌می‌متالز - امروز دو صنعت مهم بورس مقبول بودند و تحرکاتی هم برای جمع آوری سهام کوچک دیده شد که می‌تواند در آینده معاملات فردا و روز‌های باقی مانده سال و نحوه چیدمان سبد سهامداران موثر باشد.

به گزارش می‌متالز، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینامدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات چهارمین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: امروز شاخص کل با رشدی ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحدی به کانال یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس ۸.۹ و ۷.۹ هزار میلیارد تومان بود.

در بازار امروز، سهم‌های بزرگ بخصوص گروه پالایشی با اقبال مطلوبی مواجه شدند و توانستند تا محدوده سقف قیمتی نیز پیش روی کنند و صف خرید‌های نسبتا پرحجمی داشتند، اما در ادامه با افزایش عرضه‌ها از سقف قیمتی فاصله گرفتند. گروه خودرویی نیز امروز با اقبال خوبی همراه شد و جو مثبت این گروه به تمامی بازار تسری یافت اگرچه در انتهای بازار عرضه‌ها شدت گرفت.

نکته امیدوار کننده این است که تحرکاتی برای جمع آوری سهام کوچک نیز دیده می‌شد و حتی برخی از این سهم‌ها جمع آوری شده و با افزایش تقاضا روبرو شدند.

برای فردا به نظر می‌رسد در نیمه ابتدایی بازار فشار عرضه حاکم باشد، اما در نیمه دوم می‌توان وضعیت بهتری را تجربه کند البته قبل از تعطیلات عید نوروز نمی‌توان انتظار زیادی داشت و در هفته انتهایی اسفند نوسان محدودی حکفرما خواهد بود. اما با توجه به شرایط بازار‌های جهانی و اصلاح خوب قیمت‌ها بازار می‌تواند رشد آرامی را از ابتدای سال آینده داشته باشد؛ بنابراین با توجه به اینکه قیمت‌ها به نقاط جذابی رسیده اند تشکیل سبدی متشکل از چند سهم بنیادی می‌تواند سود خوبی را نصیب سهامداران کند.

در بازار‌های جهانی مس مجددا به قیمت بیش از ۹ هزار دلار بازگشته است و روی ۲۷۹۰ دلار معامله می‌شود. نفت برنت نیز ۶۸ دلار دادو ستد می‌شود امری که می‌تواند قیمت‌ها را در گروه پالایشی و پتروشیمی در سطوح فعلی تثبیت کند و از ریزش بیشتر قیمت‌های این گروه جلوگیری کند.

اما دلار در بازار آزاد دستخوش نوسانات نسبتا زیادی شده است. انتشار اخبار مختلف و ضد و نقیض از آزاد شدن منابع مالی ایران در کره جنوبی و عراق و گمانه زنی‌های مبتنی بر عدم رفع تحریم‌ها سبب ایجاد نوسان ۱۰ درصدی در بازار دلار شده است. امروز دلار در محدوده ۲۴۵۵۰ تومان و دلار نیمایی نیز ۲۲۷۵۰ تومان معامله می‌شود و از کانال ۲۳ هزار تومانی عقب نشینی کرده است.

طلا نیز در بازار‌های جهانی با کاهش ارزش مواجه شده و در حالی که انس طلا ۱۷۰۰ دلار داد و ستد می‌شود سکه طرح جدید به کانال ۱۰ میلیون تومانی بازگشته است. به نظر نمی‌رسد طلا در بازه چندماهه پیش رو بتواند رشد زیادی را تجربه کند و بیشتر تحلیل‌ها روند نزولی را نشان می‌دهد.

بررسی چند رویداد

معاون وزیر صنعت با توجه به موانع تولید در صنعت سیمان گفت: شرکت‌ها می‌توانند با رعایت موازین قانونی از بستر بورس کالا برای فروش محصولات اقدام کنند.

رئیس شورای رقابت خطاب به رئیس سازمان بورس گفت: چرا با محاسبه‌های غیرمنطقی سهام شرکت‌ها اوضاع بورس را امروز به این وضعیت رسانده اید. چرا به جای ساماندهی بورس به فکر قیمت خودرو افتاده اید!

دبیر ستاد تنظیم بازار با اعلام اینکه تولید روغن ۳۰ درصد بیشتر از نیاز داخل است از تحویل ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کارخانه‌های تولید کننده در ماه جاری خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از ارائه پیشنهادی در زمینه تعامل گسترده با حسن نیت و حضور در مباحث گروه ۱ + ۵ خبر داد و گفت: اظهارنظر‌های مختلفی از ایرانی‌ها مشاهده شد که منتظر پیشنهاد سازنده از طرف تهران هستیم.

مدیرعامل ایران خودرو از تخصیص بودجه دولت برای توسعه موتور سه استوانه طبق مصوبه قانون بودجه سال آینده در مجلس خبر داد و گفت: سهم حوزه تحقیق و توسعه از فروش نیز از ۰.۶ درصد در سال ۹۷ به ۳.۴ درصد در سال جاری افزایش یافته و این امر می‌تواند مسیر توسعه را هموارتر کند.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: نتایج فاز یک تزریق واکسن ایرانی کرونا فوق تصور بود. ️ امکانات تولید انبوه واکسن کرونا فراهم شده و طی ۲.۵ ماه آینده، چیزی به نام دغدغه واکسن نخواهیم داشت. فاز اول آزمایش بالینی کوو ایران برکت با موفقیت پایان یافته و آماده ورود به فاز بعدی این طرح مطالعاتی است. اوایل خرداد سال آینده واکسیناسیون عمومی با واکسن ایرانی کرونا آغاز می‌شود.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده