تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۲:۲۴
کد خبر: ۲۰۱۸۵۳
معاون دفتر صنایع خودرو نیرو محرکه:
‌می‌متالز - معاون دفتر صنایع خودرو نیرو محرکه در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تحول در صنعت موتورسیکلت‌سازی در حال شکل‌گیری است و تولیدکنندگان به سمت تنوع محصول و برند‌های معتبر جهانی سوق پیدا کرده‌اند و ما امروزه تنوع این محصول را در شهر تهران مشاهده می‌کنیم.

به گزارش می‌متالز، عزیزاله گودرزی روز سه شنبه در نشست خبری همگرایی قطعه سازان و صنعتگران برای تولیدات ملی که با حضور اصحاب رسانه در شرکت کویر موتور برگزار شد افزود: در یک دوره تولیدکنندگان با برند‌های معتبر موتورسیکلت سازی کار می‌کردند و در دوره‌ای این فرهنگ عوض شد و اکنون برند‌های جدید از شرق آسیا تا اروپا در این صنعت مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اینک به سمت خوداتکایی در حرکت هستیم، ادامه داد: مسائل ارزی بار سنگینی بر دوش سازندگان گذاشته که این می‌تواند یک نقطه مطلوب برای اقتصاد کشور باشد.

گودرزی اضافه کرد: با توجه به گرانی نرخ ارز برای ما به صرفه است که بر روی بومی سازی مواد اولیه سرمایه گذاری کنیم و از برند‌هایی معتبر یا از دانش مهندسی که جوانان به آن دسترسی پیدا کرده اند برای ساخت داخل بهره گیریم.

به گفته وی سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوم سازی مواد اولیه و تولیدات داخلی است که علاوه بر خوداتکایی در بومی سازی باعث توسعه اشتغال و جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.

معاون دفتر صنایع خودرو نیرو محرکه در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در آینده استفاده از این وسیله نقلیه برای همه افراد حتی خانم‌ها به یک فرهنگ تبدیل می‌شود و آن‌ها می‌توانند با هزینه و صرف وقت کمتری به امور زندگی خود بپردازند.

گودرزی با بیان اینکه سیاست سازمان صمت بیشتر در تنوع محصول، ساخت داخل و همکاری با برند‌های جهانی است تا این صنعت به صورت پایدار برای مردم نهادینه شود، اضافه کرد: در آینده نزدیک به یک خوداتکایی نسبی دست می‌یابیم و با توسعه شرکت‌ها و در دسترس بودن بخش خدمات پس از فروش، نگرانی مردم در خصوص خدمات دهی و قطعات اصلی موتورسیکلت برطرف می‌شود.

حمایت از تولید معنای واقعی نداشته است

محمد خادم منصوری رئیس اتحادیه فروشندگان موتور سیکلت و دوچرخه نیز در این جلسه گفت: همیشه در کشور برای تولید مشکل وجود داشته، حمایت‌ها کم بوده و حمایت از تولید معنای واقعی خود را نداشته است.

مدیر یک شرکت تولیدی مواد اولیه موتور سیکلت نیز در این جلسه گفت: به منظور تولید ۲ محصول راهبردی قوای محرکه (انجین) و باتری در سه تنوع آب اسیدی، LEAD ACID و لیتیوم، کارخانه‌ای به وسعت ۳۸ هزار متر مربع در دست ساخت است و تا پایان اردیبهشت سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

رحیم خداپسند با بیان اینکه خطوط مونتاژ و تجهیزات تولید هر ۲ پروژه وارد شده و در آستانه ترخیص از گمرک است، ابراز امیدواری کرد: پروژه باتری خرداد و انجین از شهریور ماه سال آینده به بهره برداری برسد.

وی هدف از راه اندازی این کارخانه را بومی سازی قطعات موتورسیکلت و تامین بازار مصرف تولیدکنندگان داخلی عنوان کرد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تهران

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده