تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۱:۳۶
کد خبر: ۲۰۲۵۷۹
معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان مرکزی خبر داد؛
‌می‌متالز - گراوند، معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان مرکزی گفت: در زمانی که استعلام فعالیت معدن مس راوه گرفته شد، مساحت بسیار کمی از محدوده معدن، آن هم صرفا برای پی‌جویی مورد موافقت همکاران بنده قرار گرفته بود. ولی مجوزی که نهایتا توسط سازمان صمت صادر شده، بیشتر از محدوده‌ای بوده که منابع طبیعی با آن موافقت کرده بود.

به گزارش می‌متالز، معدن مس راوه چند وقتی است که خبرساز شده است. از طرفی مالک خصوصی معدن و سازمان صمت استان بر قانونی بودن فعالیت معدن اصرار دارند و مجوز‌های صادر شده در سال ۱۳۸۴ را سند ادعای خود می‌دانند. از طرف دیگر سازمان محیط زیست و مردم روستای راوه به دلایل زیست محیطی، معترض به فعالیت آن هستند.

یکی از سازمان‌هایی که برای فعالیت یک معدن باید از آن استعلام شود، سازمان منابع طبیعی است. طبق گفته مالک معدن، گواهی کشف این معدن سال ۸۹ توسط سازمان کشف معادن که عالی‌ترین رکن معدنی کشور است تصویب و ابلاغ شده است و در این شورا سازمان منابع طبیعی نیز نماینده داشته است.

فدایی فروتن معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی نیز با اشاره به اینکه برای صدور مجوز فعالیت این معدن از نهاد‌های مختلف استعلام شده، گفت: اداره کل منابع طبیعی نیز اعلام کرده است که گونه‌های خاصی در منطقه وجود ندارد که به تنوع‌زیستی و گیاهی منطقه آسیب وارد شود.

برای اطلاع از کم و کیف ماجرا با معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان مرکزی گفتگو کردیم. منوچهر گراوند در پاسخ به این سوال که آیا منابع طبیعی استان فعالیت این معدن را تایید کرده است، گفت: مجوز بهره برداری از معدن توسط سازمان صمت صادر می‌شود و برای صادر شدن این مجوز، از سازمان منابع طبیعی استعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان منابع طبیعی وضعیت اراضی ملی را بررسی می‌کند و سپس موافقت یا عدم موافقت خود جهت فعالیت در آن زمین را اعلام می‌کند، افزود: تا جایی که به خاطر دارم در زمانی که استعلام فعالیت معدن در آن محدوده گرفته شد، مساحت بسیار کمی از محدوده معدن، آن هم صرفا برای پی‌جویی مورد موافقت همکاران بنده قرار گرفته بود. ولی مجوزی که نهایتا توسط سازمان صمت صادر شده، بیشتر از محدوده‌ای بوده که منابع طبیعی با آن موافقت کرده بود.

منبع: پایگاه خبری دیار آفتاب

عناوین برگزیده