تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۰:۲۳
کد خبر: ۲۰۲۶۹۷
‌می‌متالز - "مصطفی الکاظمی" نخست وزیر عراق در بازدید از وزارت خارجه کشورش از کارمندان وزارتخانه برای فراهم ساختن فرصت سفر پاپ به عراق تقدیر کرده و درباره مسایل مختلفی از جمله راه آهن ایران - چین، حضور اشغالگران آمریکایی و اوضاع کشورش سخن گفت.

به گزارش می‌متالز، الکاظمی امروز (دوشنبه) در بازدید از وزارت خارجه عراق با بیان اینکه "توافق اتصال راه آهن ایران با کشورش تکمیل شده است و این خط ریلی عراق را به چین متصل می‌کند" گفت: این توافق موجب اتصال خط ریلی عراق به چین می‌شود و فرصت‌های اقتصادی گسترده‌ای پیش روی عراق قرار خواهد داد.

در همین پیوند محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی کشورمان هفته گذشته در سفر به عراق از همکاری‌های طرفین در زمینه اتصال خط راه آهن دو کشور خبر داده و این توافق نامه را در مراحل پایانی توصیف کرد.

به گزارش ناس خبرگزاری نزدیک به دولت عراق، الکاظمی در بخش دیگر سخنان خود راهکار برون رفت کشورش از اوضاع کنونی را دیپلماسی عنوان کرده و ابراز کرد که با همین روش نیرو‌های نظامی آمریکا حضور خود در عراق را ۶۰ درصد کاهش داده اند.

الکاظمی همچنین از گفتگوی ملی و منطقه‌ای و تقویت آن سخن گفت و تاکید کرد عراق اکنون از دوران جنگ خارج شده است.

وی همچنین تجربه جنگ و ناآرامی در بعضی کشور‌ها و مناطق همچون آفریقای جنوبی، سنگاپور و بالکان را یادآور شد و تاکید کرد: این شرایط باید تبدیل به فرصت مهم اقتصادی و توسعه‌ای شود چراکه عراق امکانات بسیاری برای ایجاد صلح و تأمین فرصت‌های تازه برای همه کشور‌های منطقه دارد و باید نقشی مؤثر در این باره بر عهده بگیرد.

مصطفی الکاظمی هفته گذشته پس از بازگشت پاپ فرانسیس از عراق به واتیکان نیز در نطق تلویزیونی از گفتمان ملی و منطقه‌ای سخن گفته بود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)