تاریخ: ۲۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۳۷
کد خبر: ۲۱۷۹۳۲
یک کارشناس بازار سرمایه:
‌می‌متالز - کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: فضای بی‌اعتمادی که در بازار سرمایه شکل گرفته بود، تا حدودی با انتخاب رییس جمهور جدید کاهش یافته و امید‌ها را به بازار برگردانده است. همچنین، مجموعه عوامل انتشار گزارش شرکت‌های بورسی و اعلام سوددهی بسیاری از شرکت‌ها، تعیین تکلیف در انتخابات ریاست جمهوری و روند مذاکرات وین از دلایل رشد بازار سرمایه و صعودی شدن شاخص محسوب می‌شوند.

به گزارش می‌متالز، مهدی سوری درباره دلایل رشد شاخص در چند روز اخیر اظهار داشت: مجموعه عوامل انتشار گزارش شرکت‌های بورسی و اعلام سوددهی بسیاری از شرکت‌ها، تعیین تکلیف در انتخابات ریاست جمهوری و روند مذاکرات وین از دلایل رشد بازار سرمایه و صعودی شدن شاخص محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: در طول چند ماه اخیر با ریزش شدید قیمت‌ها در بازار سرمایه مواجه بودیم و در کنار آن افزایش سودآوری شرکت‌ها را داشتیم و گزارش‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌ها عملکرد نسبتا خوبی داشتند، اما گفتمان رایجی در بازارسرمایه شکل گرفته و سهامداران نسبت به بازار بی‌اعتماد شدند که البته این فضای بی‌اعتمادی تا حدودی با انتخاب رییس جمهور جدید کاهش یافته و امید‌ها را به بازار برگردانده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: علی‌رغم گفتمان اشتباهی که در بازار برای همبستگی رشد شاخص شکل گرفته، افزایش مقطعی قیمت دلار به دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین تا این لحظه، انتخابات ریاست جمهوری و گزارش شرکت‌ها دست به دست دادند تا بازار رشد داشته باشد. اما این رشد بازار به حدی نیست که اعتماد را به طور کامل برگرداند و فضای بازار را به سمت سرمایه‌گذاری امن و مطمئن تغییر دهد بلکه در حال حاضر سرمایه گذاران با نگاه بازدهی ۲۰ الی ۳۰ درصدی در بازار حضور دارند و هنوز تقاضای خرید شکننده است.

سوری با بیان اینکه این پارامتر‌های روانی فقط در صورت تداوم رشد بازار می‌توانند اثرگذار و پایدار باشند، اظهار داشت: امیدواریم امسال حذف قیمت‌گذاری دستور در بسیاری از گروه‌ها و همچنین حذف تدریجی ارز ۴۲۰۰ تومانی به اجرا برسند و در این صورت می‌توانیم رشد نسبتا جذابی را برای بورس شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: تا زمانی که نگاه سهام‌داران به بازار سودآوری در کوتاه مدت باشد و فقط به دنبال این باشند که زیان چند ماه ریزش جبران شود و بعد از آن از بازار خارج شوند، حال بازار سرمایه خوب نیست.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر نگاه جبران ضرر و خروج از بازار تا حدی جای خود را به نگاه بازدهی ۲۰ الی ۳۰ درصد مثبت داده و شاهد آن هستیم که برخی از سهام‌داران حتی با نیت انتقام پول‌های جدیدی را به بازار تزریق می‌کنند. تا همین نقطه که از نگاه جبران ضرر به نگاه بازدهی ۲۰ الی ۳۰ درصدی رسیده‌ایم هم اقدام مثبتی است، اما زمانی این گفتمان تغییر می‌کند که سهامداران بتوانند به بازار سرمایه اعتماد کنند و در این شرایط می‌توانیم بگوییم حال بازار سرمایه خوب است.

سوری با اشاره به وضعیت بازار‌های موازی سهام ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که در بازار‌های موازی هم امید به رشد آنچنانی وجود ندارد و شاهد رکود در در بازار املاک و ریسک‌های سیستماتیک در ارز‌های دیجیتال هستیم و در بازار ارز هم رشد بالا تصور نمی‌شود، از سوی دیگر نرخ بهره بانکی هم کاهش یافته، به همین دلیل در حال حاضر گزینه جذاب‌تری برای جایگزینی بازارسرمایه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قدرت سهام‌داران خرد زیاد است، گفت: زیان سهامداران خرد از حد تحمل افراد بالاتر رفته به همین دلیل سهام‌داران خرد فعلا از بازار خارح نشدند، اما تهدید خروج یکباره بخش قابل توجهی از سهام‌داران از بازار وجود دارد. اگر مثبت‌ها تداوم نداشته باشد و شعار رییس جمهور منتخب مبنی بر عدم تامین مالی از بازار سرمایه و حذف قیمت گذاری دستوری اجرا نشود و کابینه به این برنامه‌ها اعتقادی نداشته باشند، انرژی منفی ایجاد شده، ممکن است باعث نزولی شدن شاخثص شود.

سوری درباره وضعیت بازارسرمایه تا زمان معرفی کابینه اظهار داشت: افق اقتصاد در کشور بسیار مبهم است و سوالات بسیار دارد؛ اینکه نتیجه مذاکرات به کدام سمت می‌رود و در کابینه چه کسانی حضور خواهند داشت و ... تمام این سوالات عدم قطعیت‌هایی هستند که به ریسک بازار سرمایه دامن می‌زنند. اگر قرار باشد سیاست‌های دستوری و سرکوب قیمت‌ها اجرا شود شاید در کوتاه مدت قیمت‌ها کنترل شود، اما در نهایت با ورشکست شدن کسب و کار‌ها و خاموش شدن تولید داخلی باعث تورم در آینده خواهد شد.

وی تاکید کرد: توجه داشته باشیم که اگر بازار سرمایه و اقتصاد بخواهند سود تورمی بدهند و به دلیل تورم رشد داشته باشند این سود، واقعی و پایدار نیست، اما در صورت کنترل تورم و افزایش تجارت خارجی، سوددهی ناشی از بهره وری شرکت‌ها می‌تواند سود پایدار باشد و اطمینان را به بازار برگرداند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده