تاریخ: ۲۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۴۹
کد خبر: ۲۱۸۱۲۶
بازدهی مثبت صنایع؛
‌می‌متالز - بررسی گزارش‌های سه ماهه صنایع، گویای چرایی روند خوب بازار است. به عنوان مثال صنایع خودرویی، بانکی و پتروشیمی‌ها گزارش‌های خوبی ارائه دادند و از سود و فروش مطلوبی برخوردار بودند.

به گزارش می‌متالز، حامد ستاک با اشاره به روند صعودی و مثبت بورس در هفته‌های اخیر  گفت: میزان حجم معاملات نشان از قوی بودن بازار سرمایه دارد و چنانچه بتوانیم این حجم از معاملات را تحلیل و موشکافی کنیم، متوجه خواهیم شد چه افرادی و با چه هدفی به بازار وارد شده اند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اگر خرید‌ها حمایتی باشند، به بیانی دیگر، توسط زور و اجبار نهاد‌هایی انجام پذیرفته باشند، بازار جذابیت نخواهد داشت. اما اگر این حجم از معاملات توسط افراد حقیقی و با هدف کسب سود اتفاق بیفتد، تحلیل‌ها به ما نشان خواهد داد که خرید‌ها توسط افرادی با توانایی مالی بزرگ‌تر انجام شده است.

وی از نشانه‌های تغییر روند بازار سرمایه خبر داد و گفت: خوشبختانه تغییر روند‌ها مثبت ارزیابی می‌شود، زیرا حجم معاملات و تعداد خریدار و فروشنده‌ها افزایش یافته است.

ستاک در ادامه اظهار داشت: حجم بالای معاملات بعد از افت شدید بازار که از مرداد سال گذشته شروع شد گویای این نکته است که منطق و عقلانیت جایگزین خرید و فروش‌های هیجانی شده است. معاملات با صرف زمان و تخصص بیشتری صورت می‌گیرد بنابراین ضریب اشتباه در بازار کمتر می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد که در صورت نداشتن وقت و دانش کافی حتماً به صورت غیر مستقیم وارد بازار سرمایه شوند.

ستاک عنوان کرد: با توجه به وجود صنایع مختلف در بازار و حضور نماینده‌ای از آن صنایع در بورس، افراد با توجه به حرفه و تخصصی خاص خود می‌توانند شرکت‌های مربوط به تخصص خود را در بازار یافته و با کمک دانشی که در این زمینه دارند، شرکت‌های فعال در بازار را مورد ارزش گذاری و ارزیابی خود قرار دهند.

وی اظهار امیدواری کرد: چنانچه افراد با شیوه فوق وارد بازار سرمایه شوند در آینده‌ای نزدیک دانش خود را گسترش داده و دچار ضرر و زیان نخواهند شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به گزارش‌های سه ماهه بازار و اینکه گزارش‌ها فراتر از انتظارات فعالان بوده است، بیان داشت: خوشبختانه با بررسی گزارش‌های سه ماهه، شاهد روند خوب بازار هستیم به طوریکه صنایع خودرویی، بانکی و پتروشیمی‌ها گزارش‌های خوبی را ارائه داده و سود‌ها و فروش‌های خوبی داشته اند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

عناوین برگزیده