تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۰۰
بازدید: ۶۰۵
کد خبر: ۲۱۹۸۶۵
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

پول سیمان در جیب کیست؟ / چرا فردا روز سرنوشت ساز سیمانی هاست؟

‌می‌متالز - برخی می‌پرسند چرا وقتی سیمان از درب کارخانه با قیمت هر پاکت ۳۰ هزار تومان خارج می‌شود، در بازار آزاد پاکتی ۱۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. سود و ما به تفاوت این معامله در جیب چه کسانی می‌رود؟

به گزارش می‌متالز، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: ۷۰ درصد سیمان خریداری شده در یک سال گذشته در کشور در اختیار ۱۵ نفر بوده است. رضا جمارانیان افزود: اسامی این ۱۵ نفر کاملا مشخص است و بنده از واحد‌های نظارتی درخواست می‌کنم به این موضوع ورود کنند.

شهریار گراوندی، عضو هیات مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور با تصدیق سخنان رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به صدای بورس گفت: برخی می‌پرسند چرا وقتی سیمان از درب کارخانه با قیمت هر پاکت ۳۰ هزار تومان خارج می‌شود، در بازار آزاد پاکتی ۱۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. سود و ما به تفاوت این معامله در جیب چه کسانی می‌رود؟ در پاسخ باید گفت: این ما به تفاوت سود، در جیب دلالانی می‌رود که در قراردادی سیمان را پیش خرید می‌کنند. کارخانجات سیمانی نیز به دلیل مشکلات و تنگنای مالی به این قرارداد‌ها تن می‌دهند، بعد از تولید نیز شاهد قیمت‌هایی هستیم که در بازار دیده می‌شود.


قیمت گذاری به نفع دلال ها!


وی درباره مشکلات مالی سیمانی‌ها گفت: قیمت گذاری سیمان به شکل دستوری است، این شیوه قیمت گذاری نه به نفع تولید کننده و نه به نفع مصرف کننده است. هزینه‌های تولید سیمان همگام با تورم بالا می‌رود در مقابل، اما قیمت گذاری هماهنگ با این هزینه‌ها انجام نمی‌شود.


فاصله بین قیمت بازار و کارخانه را چه کسی برد؟


عضو هیات مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: سال گذشته برق به خاطر کمبود گاز در زمستان قطع شد و متوقف شدن قیمت سیمان از ۱۶ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسید، چه کسی این پول را برد؟

وی در ارتباط با اینکه آیا راه حلی برای مشکل تامین برق سیمانی‌ها پیدا شده، گفت: هفته گذشته جلسه‌ای در مجلس شورای اسلامی با حضور سیمانی‌ها برگزار و توضیحات فنی تولید سیمان اعلام شد؛ در این جلسه میزان کف برق مورد نیازی که وزارت نیرو برای سیمانی‌ها باید تامین کند، مصوب شد، وزارت نیرو نیز آن را پذیرفت، اما در زمان اجرا گفت توانایی تامین ندارم.


نتیجه جلسه سیمانی‌ها با وزارت نیرو و صمت چه شد؟


انجمن کارفرمایان صنعت سیمان کشور دیروز جلسه‌ای با وزارت صمت و وزارت نیرو برگزار کرد و فردا نیز جلسه‌ای در ارتباط با موضوع سیمان با این دو وزارتخانه برگزار خواهد شد. انجمن سیمان درخواست خود مبنی بر نیاز صنعت سیمان برای تولید ۶۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت را اعلام کرده که این میزان برق برایر است با برق ۷۰درصدی در روز و ۱۰۰ درصدی در شب. قرار شد در جلسه فردا برای تخصیص این میزان برق نظر نهایی اعلام شود.

وی خاطر نشان کرد: برق ۳۰ درصدی به درد صنعت سیمان نمی‌خورد و نمی‌تواند آن را به کار بیندازد. جریان برق باید مستمر و دائم و با ولتاژ مشخص باشد، در غیر این صورت سیمانی تولید نخواهد شد.

منبع: صدای بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده