تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۳
بازدید: ۲۱۹
کد خبر: ۲۲۳۴۷۰
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

بورس چشم به دلار و کابینه دولت جدید دوخته است

‌می‌متالز - کارشناسان معتقدند اگر تحولات کشور افغانستان سبب افزایش نرخ ارز در ایران شود، یک کف حمایتی برای شرکت‌های صادرات محور ایجاد می‌شود.

به گزارش می‌متالز، در هفته گذشته تنها بازار دو روز کاری را تجربه کرد و در همین دو روز کاری شاخص کل به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید. با توجه به تعطیلی روز شنبه، در این هفته بازار چهار روز کاری را تجربه خواهد کرد. چهار روزی که به گفته بسیاری از کارشناسان با توجه به نزدیک شدن شاخص کل به مقاومت خود و تحولات مهم و اثرگذار در منطقه هفته مهمی برای بازار می‌توان تلقی شود.

کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه، در رابطه با پیش بینی شرایط بازار در هفته آتی بیان کرد: در رابطه با شاخص کل در هفته آینده باید گفت شاخص کل در محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد یک مقاومت مهمی را در پیش دارد. اگر بخواهیم بررسی انجام دهیم باید بگویم که در این محدوده‌ها شاخص کل باید، یک مقداری استراحت داشته باشد و بعد مجدد قدرت گیرد و به روند خود ادامه دهد. از لحاظ اندیکاتور‌ها بازار در وضعیت اشباع خرید قرار دارد و ممکن است بسیاری از سرمایه گذاران در این محدوده با فروش سهام‌هایی که تاکنون رشد داشته‌اند، سیو سود داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با صنایع پیشتاز هفته پیش رو بازار اظهار کرد: صنعت خودرو از جمله صنایعی است که در هفته آینده می‌تواند رشد خوبی را تجربه کند و جز صنایع پیشتاز بازار باشد. شاخص صنعت خودرو در پیش روی خود نیز مقاومتی ندارد و می‌تواند این رشد و پیشتازی را تجربه کند. صنعت فرآورده‌های نفتی و پالایشگاهی نیز می‌توانند در این هفته ۵ درصدی رشد داشته باشند و به عنوان لیدر‌های بازار شناخته شوند و به دنبال آن نیز سایر شرکت کوچک و تک سهم‌ها نیز می‌توانند یک رشد خوب را تجربه کنند.

آسایش در ادامه اظهار کرد: یکی از دلایلی که در هفته پیش رو می‌توان صنعت خودرو را لیدر قرار گیرد، بحث رشد کمتر این صنعت نسبت به دیگر صنعت‌های شاخص ساز بوده است. در رابطه با صنعت پالایشگاهی نیز بحث افزایش نرخ دلار را می‌توان به عنوان عاملی مهم برای پیشتازی این صنعت نام برد.


افزایش نرخ دلار از عوامل مهم تاثیر گذار بر روند بازار


او در رابطه با عوامل تاثیر گذار در کلیت بازار گفت: به طور کل پول‌های پارک شده چندین هفته است که به صورت گام به گام وارد بازار می‌شوند و ترس از بازار تا حدودی کاهش پیدا کرده است. این موضوع را از افزایش حجم معاملات می‌توانیم دریافت کنیم. مورد بعدی که بر کلیت بازار تاثیر گذار خواهد بود، بحث افزایش نرخ دلار است. نکته بعد که لازم است به آن اشاره شود ورود به شهریور ماه و زمان انتشار گزارش‌های ۶ ماهه است که می‌تواند بر بازار در هفته پیش رو تاثیر گذار باشد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده