تاریخ: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۳۲
کد خبر: ۲۲۶۶۸۸
‌می‌متالز - رییس جدید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مشارکت این نهاد در طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی خبر داد و گفت: ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها و ۲۰۰ هزار واحد در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر ساخته خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، «اکبر نیکزاد» در مراسم معارفه خود که ظهر امروز (چهارشنبه) در ساختمان بنیاد مسکن برگزار شد، افزود: با روحیه جهادی و انقلابی بنیاد مسکن سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی را ساخته و نوسازی کرده است و تاکنون نیمی از خانه‌های روستا‌های کشور بازسازی شده‌اند و اگر این کار انقلابی انجام نشده بود با زلزله‌های بالای ۵ ریشتر شاهد اخبار ۱۰۰ هزار نفری کشته‌ها در روستا‌ها بودیم.

وی با بیان اینکه موضوع مسکن دغدغه رئیس جمهوری است، افزود: ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی کار سختی است، اما دغدغه رئیس جمهوری و وزیر انقلابی است و بنیاد هم در این مسیر دولت را همراهی می‌کند.

نیکزاد اعلام‌کرد: در راستای همراهی با طرح ساخت میلیونی مسکن علاوه بر ساخت ۲۰۰ هزار واحد روستایی، ۲۰۰ هزار واحد مسکن را در شهر‌های زیر۱۰۰ هزار نفر می‌سازیم، بر این اساس مجموعاً سالانه ۴۰۰ هزار واحد از طرح ساخت یک میلیونی مسکن دولت سیزدهم بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: با وزیر راه و شهرسازی توافق کردیم اگر در شهر‌های بالای صد هزار نفر هم نیاز به کمک بنیاد داشت برای ساخت مسکن آن شهر‌ها هم وارد عمل شویم.

نیکزاد با بیان اینکه در چند روز اخیر با مدیران استانی بنیاد مسکن موضوع ساخت ۴۰۰ هزار واحد پیگیری شده است، گفت: قرار شد تأمین مصالح، همکاری شهرداری‌ها و همکاری نظام مهندسی برای ساخت این تعداد واحد جذب شود و مشکلی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای این ساخت و ساز‌ها سلیقه مردم اعمال می‌شود، گفت: این ۴۰۰ هزار واحد را هم با محوریت مردم اجرا می‌کنیم. وام ارزان قیمت خواهیم داد، مصالح ساختمانی به وفور در اختیار عاملان فروش قرار می‌گیرد همچنین با شهرداری‌ها بر سر تخفیف صدور پروانه ساختمانی و نظام مهندسی‌ها بر سر تخفیف تعرفه‌های نظام مهندسی توافقاتی داشته‌ایم.

نیکزاد درباره تسهیلات ساخت واحد‌های مسکونی گفت: وام مسکن روستایی ۱۰۰ میلیون تومان است که با نرخ سود ۴ درصد و به روستاییان پرداخت می‌شود همچنین پیشنهاد کرده ایم که برای ساخت هر واحد مسکونی در شهر‌ها ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان اعطا شود که در صورت موافقت و تصویب این پیشنهاد، سرعت ساخت واحد‌های مذکور افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یکی از سالم‌ترین نهاد‌های کشور است و شورای مرکزی این بنیاد بر عملکرد آن نظارت دارد. بنیاد مسکن ۲۱فروردین ۵۸ با فرمان تاریخی حضرت امام آغاز به کار کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این نهاد را نعمتی برای جمهوری اسلامی دانست و افزود: بنیاد مسکن یک ریال هزینه جاری بر دوش دولت ندارد و بار سنگین بازسازی ناشی از حوادث طبیعی را نیز به دوش می‌کشد این در حالی است که هم زمان ساخت مسکن و راهسازی برای روستا‌ها را نیز پیگیری می‌کند، اما همواره آماده است تا هر حادثه‌ای رخ دهد بلادرنگ وارد حوزه بازسازی شود.

وی سند دار کردن خانه‌های روستایی را یکی از عملکرد‌های موفق بنیاد مسکن دانست و گفت: این نهاد علاوه بر اینکه در بازسازی فوری خانه‌های آسیب دیده در سیل پیش قدم است و بعد از هر حادثه‌ای تا آخر آن در کنار مردم است، در امر خدمات رسانی به روستا‌ها و سند دارکردن خانه‌ها کارنامه بسیار موفقی دارد.

اکبر نیکزاد بر اساس مصوبه شورای مرکزی این بنیاد در تاریخ ۱۴شهریور ۱۴۰۰ برای یک دوره ۴ ساله به سمت ریاست بنیاد مسکن انتخاب شده است.

«حجت الاسلام و المسلمین حسین روحانی نژاد» نماینده مقام معظم رهبری در بنیاد نیز در مراسم معارفه رئیس جدید این نهاد انقلابی با تجلیل از تلاش‌های «علیرضا تابش» رئیس قبلی بنیاد که چندی قبل در اثر ابتلا به کرونا درگذشت، گفت: ویژگی ساختاری بنیاد روحیه جهادی، تلاش بی وقفه برای محرومان است که در روحیات رئیس جدید نیز به خوبی دیده می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد که در دوره مدیریت جدید، فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه‌های ساخت مسکن محرومان، بازسازی مناطق آسیب دیده، تولید مصالح ساختمانی مرغوب و ساخت راه‌ها و عمران روستایی سرعت یابد.

روحانی نژاد بنیاد مسکن را برای مشارکت در طرح ساخت میلیونی مسکن مشتاق دانست و گفت: برنامه ریزی برای شروع ساخت و ساز‌ها در حال انجام است.
«عزیزالله مهدیان» سرپرست سابق بنیاد مسکن نیز در این مراسم با ذکر خاطراتی از تلاش‌های رئیس فقید بنیاد، گفت: بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰ امام یادگار بنیانگذار انقلاب اسلامی است که هیچگونه وابستگی به بودجه دولتی ندارد و باید پاسداشته شوند.

به گفته وی فقط در یک سال و نیم گذشته ساخت ۱۱۶ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد در نقاط مختلف کشور آغاز شده که بالغ بر ۸۵ هزار واحد از آن‌ها تکمیل شده و بقیه نیز تا پایان امسال تکمیل خواهند شد.
سرپرست سابق بنیاد مسکن گفت: این حجم عظیم ساخت و ساز نمایانگر توانایی بنیاد مسکن برای اجرای طرح‌های توسعه مسکن در کشور است.

منبع: پایگاه خبری تحلیل تجارت بین الملل (اگزیم نیوز)

مطالب مرتبط