تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۴۴
کد خبر: ۲۵۸۴۷۷
‌می‌متالز - کارشناس حوزه صنعت و معدن گفت: وضع قوانین یک طرفه راهکار حمایت از تولیدکنندگان ماشین آلات و حتی تولیدکنندگان صنعتی و معدنی نیست.

به گزارش می‌متالز، احد علیخانی در واکنش به حذف معافیت گمرکی ماشین آلات صنعتی و معدنی گفت: لغو حقوق ورودی یا همان معافیت گمرکی ماشین آلات معدنی و سنگین طبق (بند ص تبصره ۶ قانون ۱۴۰۱) تجربه حمایت از ایران خودرو و سایپا را به اذهان متبادر می‌کند.

وی ادامه داد: تحریم‌ها و عدم واردات ماشین آلات صنعتی و معدنی و کشاورزی مناسب، کشور را نیازمند کرده که نوسازی این ناوگان هر چه سریع‌تر انجام شود.

این کارشناس حوزه صنعت و معدن افزود: متاسفانه هم اکنون تولیدکنندگان این نوع ماشین آلات اکثرا مونتاژ کار هستند و اگر براساس این قانون، قانون گذار حمایت از این تولیدکنندگان را مدنظر داشت می‌توانست با مشوق‌های صادراتی از این تولیدکنندگان ماشین آلات حمایت لازم را به عمل بیاورد، هر چند که با واردات بی رویه ماشین آلات قدیمی و کارکرده ایران در حال تبدیل شدن به گورستان ماشین آلات صنعتی معدنی است.

به گفته علیخانی هر نوع قانونی که اقتصاد را دچار رانت می‌کند می‌تواند معضل بزرگی را برای کشور در قسمت دیگری ایجاد کند.

بر اساس پیش بینی این کارشناس؛ کسانی که با دلالی، ماشین‌های کارکرده و قدیمی را وارد ایران می‌کردند، هم اکنون با وضع این قانون تغییر موضع می‌دهند و به سمت مونتاژ ماشین آلات بسیار بی کیفیت و فروش آن در ایران می‌آیند.

تعداد بازدید : 0

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده