تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۰۰
کد خبر: ۲۶۹۲۲۶
‌می‌متالز - گرمای هوا، افزایش تقاضا از سوی ژنراتور‌های برق به‌همراه صادرات بالا به اروپا قیمت گاز در آمریکا را به بالاترین رقم از ۲۰۰۸ رسانده است.

به گزارش می‌متالز، قیمت گاز در آمریکا بیشترین افزایش فصلی را طی ۱۴ سال گذشته تجربه می‌کند. گرمای هوا و افزایش تقاضا از سوی ژنراتور‌های برق به‌همراه صادرات بالا به اروپا، سطح ذخایر گاز آمریکا را به پائین‌تر از متوسط قبل‌از بحران کرونا رسانده‌است.

قیمت فروش گاز در لوئیزیانا به بیش‌از ۸ دلار در هر واحد گرمایی رسیده‌است، یعنی بالاترین رقم از ۲۰۰۸. قیمت گاز در زمان مشابه در سال گذشته میلادی برابر با ۴ دلار بود.

تقاضا برای گاز در ۴۸ ایالت پایینی آمریکا به بالاترین رقم از ۲۰۱۸ رسیده‌است. در شرایطی که بسیاری از ژنراتور‌های برق با سوخت زغال‌سنگ از شبکه خارج و غیرفعال شده‌اند، بالا رفتن تقاضا باعث افزایش مصرف گاز می‌شود.

خشک‌سالی و کاهش تولید برق آبی در غرب آمریکا هم مصرف گاز را بالاتر می‌برد.

در همین حین، آمریکا تبدیل به بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در دنیا شده‌است. صادرات گاز آمریکا ۱۲ درصد در نیمه اول سال جاری میلادی نسبت‌به زمان مشابه در ۲۰۲۱ افزایش یافته‌است.

بیشتر این گاز به انگلیس و اتحادیه اروپا صادر می‌شود تا جایگزین کاهش عرضه گاز روسیه به این قاره باشد.

میزان ذخایر فعال گاز آمریکا در ۲۲ ژوئیه تنها ۲۴۱۶ میلیارد فوت‌مکعب بود. متوسط پنج‌ساله ذخایر فصلی آمریکا قبل‌از بحران کرونا به ۲۸۰۲ میلیارد فوت‌مکعب می‌رسید.

تعداد چاه‌های گاز آمریکا از ۱۰۴ حلقه گاز در سال گذشته به ۱۵۵ رسیده‌است. اما افزایش چندانی در تولید گاز طی ۶ هفته گذشته صورت نگرفته‌است.

درنتیجه، ذخایر گاز آمریکا در ابتدای زمستان بسیار پایین‌تر از حد متوسط خواهند بود. در شرایطی که اروپا و آسیا هم با کمبود گاز طبیعی مایع مواجه هستند، قیمت گاز بازهم بالا خواهد رفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده