تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۰:۳۳
کد خبر: ۲۶۹۵۲۰
‌می‌متالز - کالا‌های عبوری خارجی از مسیر کشورمان طی چهار ماه نخست امسال، به چهار میلیون و ۹۲۱هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه ۳۱درصد افزایش داشته است.

به گزارش می‌متالز، از ابتدای امسال تا پایان تیرماه رشد ترانزیت خارجی از مسیر ایران تداوم داشته است.

گمرک منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان، با پذیرش ورود یک میلیون و ۷۲۷ هزار تن کالای عبوری خارجی و رشد ۴۴.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه در جایگاه نخست قرار گرفته است و گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه با پذیرش ورود ۵۸۲ هزار تنی کالای خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۴۱ درصدی و گمرک باشماق در استان کردستان با ورود ۴۴۸ هزار تن کالای ترانزیتی و کاهش ۳۰ درصدی نسبت به ۴ ماه نخست سال قبل در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

لطیفی در خصوص رتبه‌های چهارم تا هفتم ورود کالای ترانزیتی خارجی توضیح داد: گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی با پذیرش ۴۱۰ هزار تن کالای ترانزیتی عبوری از ایران و رشد ۹ درصدی، گمرک سرخس در استان خراسان رضوی با پذیرش ۳۳۲ هزار تن و کاهش ۴۰ درصدی، گمرک بیله سوار در استان اردبیل با پذیرش ۲۴۵ هزار تنی و رشد ۸۸ درصدی، گمرک جلفا در استان آذربایجان شرقی با پذیرش ۲۱۷ هزار تنی و رشد ۶۱ درصدی در رتبه‌های چهارم تا هفتم پذیرش کالا‌های عبوری خارجی از مسیر ایران در چهار ماه نخست امسال قرار دارند.

گمرک لطف آباد در استان خراسان رضوی با ورود و پذیرش ۱۵۰ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۱۵ درصدی، گمرک بندر لنگه با پذیرش ۱۳۷ هزار تن کالای ترانزیتی و رشد ۱۲۴ درصدی و گمرک میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با پذیرش و ورود ۱۰۷ هزار تن کالای ترانزیتی خارجی برای عبور از کشورمان و رشد ۱۷۴ درصدی نسبت به مدت مشابه، در جایگاه هشتم تا دهم ورود کالا‌های خارجی عبوری از ایران قرار دارند.

سخنگوی گمرک در پایان ابراز امیدواری کرد: همانطور که در سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۶۸ درصدی تراتزیت خارجی در کشورمان بودیم و این مسیر رشد در چهار ماهه امسال نیز با افزایش ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، سال ۱۴۰۱ حدنصاب تراتزیت خارجی در تاریخ کشورمان جابجا شود.

گفتنی است بالاترین میزان جابجایی کالای ترانزیتی کشورمان مربوط به سال ۹۳ بوده که ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هرار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده و سیاست اعلامی و برنامه ریزی دولت سیزدهم نیز رسیدن به تراتزیت ۲۰ میلیون تنی در سال جاری است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده