تاریخ: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۰۰
کد خبر: ۲۷۳۹۵۵
‌می‌متالز - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: انتظار ما این است که بخش عمده بودجه‌های سفر ریاست‌جمهوری برای توسعه شهرک‌های صنعتی نوپدید و کمتر توسعه‌یافته در مناطق محروم استان هزینه شود.

به گزارش می‌متالز، روح‌الله عباسپور پیش از ظهر امروز در نشست بررسی راهکار‌های توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی بویین‌زهرا که در سالن جلسات شرکت شهرک‌های صنعتی استان برگزار شد، اظهار داشت: شهرستان بویین‌زهرا دارای ۲ شهرک صنعتی بزرگ در آراسنج و حکیمیه است که بسیاری از صنایع بزرگ استان در آن قرار دارند.

وی اضافه کرد: متأسفانه در دولت گذشته توجه به شهرک‌های صنعتی سایر شهرستان‌های استان از جمله بویین‌زهرا خیلی‌کمتر از شهرک‌های صنعتی مرکز استان بود و بیشتر برنامه‌ها معطوف به توسعه شهرک صنعتی کاسپین قزوین بود که همین موضوع باعث شده بود که سرمایه‌گذاران در سایر شهرک‌های صنعتی به ویژه در بویین‌زهرا همیشه از تبعیض گلایه داشته باشند.

عباسپور ادامه داد: خوشبختانه در دولت سیزدهم توجه به شهرک‌ها و نواحی صنعتی خارج از مرکز استان بیشتر شده و امیدواریم که این نگاه منجر به افزایش سرمایه‌گذاری در شهرک‌های حکیمیه و آراسنج و حتی نواحی صنعتی شال و دانسفهان شود.

وی با اشاره به اختصاص ۳۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قزوین در سفر ریاست‌جمهوری تصریح کرد: انتظار ما این است که بخش عمده این بودجه برای توسعه شهرک‌های صنعتی نوپدید و کمتر توسعه‌یافته در مناطق محروم استان هزینه شود. چرا که شهرک‌های صنعتی مرکز استان از نظر امکانات و همچنین میزان واگذاری زمین اشباع شده‌اند.

نماینده مردم آوج و بویین‌زهرا در مجلس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بویین‌زهرا قطب تولید محصولات کشاورزی و دامی در استان قزوین است، گفت: بنابراین باید نسبت به ایجاد یک شهرک صنعتی مخصوص صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در این شهرستان اقدام شود که می‌تواند در درازمدت استان قزوین را به قطب صنایع تبدیلی و تکمیلی تبدیل کند.

عباسپور یادآور شد: شهرستان بویین‌زهرا یکی از مناطق پیشروی کشور در تولید و صادرات پسته است و باید با مساعدت مسئولان سازمان جهاد کشاورزی یک پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در آن احداث شود تا کشاورزان و صادرکنندگان محبور نباشند محصولات تولیدی خود را از مبادی گمرکی سایر استان‌ها به خارج از کشور صادر کنند.

مجتمع چرمسازی بویین‌زهرا با تبدیل به ناحیه صنعتی ساماندهی می‌شود

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین هم در این نشست با اشاره به استقرار بیش از ۱۵۰ شرکت صنعتی و تولیدی در بویین‌زهرا گفت: بویین‌زهرا در تولید محصولاتی مثل کاشی و سرامیک و نساجی جزو قطب‌های تولیدی استان و کشور است و بدون شک در آینده شاهد جهش تولیدات صنعتی در این شهرستان خواهیم بود.

رضا صفاری افزود: یکی از مشکلات بویین‌زهرا استقرار مجتمع چرم‌سازی در کنار این شهرستان است که با توجه به فعالیت واحد‌های تصفیه روغن صنعتی و صنایع مرتبط با محصولات نفتی شاهد آتش‌سوزی‌های خسارت‌باری در این منطقه بودیم. این مجتمع مشکل تغییر کاربری اراضی دارد و باید در قالب تبدیل آن به یک ناحیه صنعتی نسبت به ساماندهی صنایع مستقر در آن اقدام کنیم.

وی با اشاره به طراحی مشوق‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های آراسنج و حکیمیه گفت: بخشودگی مالیاتی برای شرکت‌ها نوپا و به ویژه بخشودگی مالیاتی ۱۳ ساله برای شرکت‌های دانش‌بنیان جزو مشوق‌هایی که برای این شهرک‌های صنعتی در نظر گرفته شده و بنا داریم برای توسعه زیرساخت‌های خدماتی این شهرک‌ها از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهور اقدام کنیم.

صفاری ادامه داد: در حال حاضر فرآیند شناسایی و جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود که زمینه رانت اطلاعاتی و فساد را از بین برده است. در ضمن به تقاضا‌های سرمایه‌گذاری در این شهرک‌ها به سرعت جواب داده می‌شود و البته درباره این خدمات باید اطلاع‌رسانی بیشتری صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده