تاریخ: ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۵۰
کد خبر: ۲۷۳۹۹۰
‌می‌متالز - معدن سنگ آهک کارخانه سیمان در دوطرف بقعه بی‌بی‌شهربانو پیش رفته است. هر کسی که خاکبرداری‌های عظیم معدنی که کوه را تراشیده و جلو رفته است را ببیند، به این فکر می‌کند که به زودی نه بقعه بلکه تمام کوه بی‌بی‌شهربانو ناپدید خواهند شد.

به گزارش می‌متالز، ذخیره سنگ آهک این کوه برداشت می‌شود و همانجا در کارخانه سیمان تهران به مهمترین ماده مورد نیاز ساختمان سازی تبدیل می‌شود.

رئیس کمیته گردشگری شورای ششم شهر تهران وضعیت بقعه بی‌بی شهربانو را برای بقعه و زائران خطرناک خواند. سیداحمد علوی گفت: «ثبت منظر فرهنگی کوه بی‌بی شهربانو می‌تواند به وضعیت موجود خاتمه دهد؛ اما متاسفانه مدتهاست این موضوع در وزارت میراث به نتیجه نرسیده است. به عنوان رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران پیگیر این موضوع هستیم.»

در روز‌های گذشته گزارشی درباره ترک خوردن و آسیب دیدن بقعه در روزنامه همشهری منتشر شد در پی این گزارش، معاونت معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد که در این‌باره تحقیقات لازم را انجام خواهد داد. در ادامه با پیگیری‌های این سازمان، فعالیت معدن شماره ۴ ری را متوقف شد؛ معادن شماره یک و دو هم پیشتر توقف فعالیت داشتند و تنها معدن شماره ۳ با رعایت اصول خاص هم‌اکنون فعال است.

علی عبدی، معاون امور معادن و صنایع معدنی استان تهران در این خصوص به همشهری گفت: «قبلا به معدن بی‌بی شهربانو ابلاغ کرده‌ایم که با استفاده از مواد منفجره کمتر، آتشباری کنترل شده انجام دهند تا صدا و موج انفجار به اطراف آسیبی وارد نکند.»

معدن شماره یک و ۲ که از بقعه دور هستند، دیگر برداشت ندارند. معدن شماره ۳ که در جنوب شرق بقعه قرار دارد فعال است. دستگاه جی‌پی‌اس نشان می‌دهد که محل نصب مواد منفجره تا دیوار بقعه نزدیک ۳۰۰ - ۴۰۰ متر فاصله دارد.

معدن شماره ۴ در غرب بقعه قرار دارد بیشتر از بقیه به دیوار‌های سنگی بقعه نزدیک است. از حدود یک ماه پیش در معدن شماره ۴ که از همه به ساختمان بقعه نزدیکتر است انفجاری انجام نمی‌شود و تنها سنگ‌های قبلی تخلیه می‌شدند که این کار هم اکنون متوقف شده است.

تعداد بازدید : 0

منبع: همشهری آنلاین

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده