تاریخ: ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۴۰
کد خبر: ۲۷۴۰۰۵
‌می‌متالز - وزیر نیرو خطاب به فعالان حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد، دولت سیزدهم یکی از اولویت‌های خود را حمایت از این صنعت قرار داده است؛ اما ممکن است مدل‌های موجود تغییر کنند؛ چراکه اگر قرار بود مدل‌های گذشته به نتیجه برسند، اکنون وضعیت بهتری در این حوزه داشتیم.

به گزارش می‌متالز، علی اکبر محرابیان در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی ایران با بیان اینکه از طریق روش‌های مختلف و بررسی‌های صورت‌گرفته مدل‌های حمایتی را طراحی می‌کنیم، اظهار کرد: این مدل‌ها می‌تواند هم برای فعالان در مقیاس بزرگ و نیروگاه‌های عظیم در کشور و هم برای کسانی که می‌خواهند با سرمایه‌گذاری اندک وارد این حوزه شوند و همچنین نیروگاه‌های خانگی، کارآمد باشد. وی با بیان اینکه صنعت تجدیدپذیر، صنعتی مهم و پیش قراول صنایع دیگر در دنیاست، گفت: برای توسعه این صنعت برنامه‌هایی را در دستور کار داریم که جزو اولویت‌های دولت سیزدهم است.

وزیر نیرو با بیان اینکه اگر در مصرف انرژی استاندارد‌های مشخص وجود داشته باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم در افق کوتاه‌مدت و میان‌مدت شاهد کاهش چشمگیر مصرف انرژی باشیم، اظهار کرد: می‌توانیم از منابع پنهان در کشور استفاده کنیم. به طور مثال، با وضع استاندارد برای کولر‌های آبی می‌توان میلیون‌ها کیلووات ساعت و میلیون‌ها مترمکعب آب صرفه جویی کرد. وی ادامه داد: تمام فناوری‌ها تا مرحله تولید صنعتی در کشور وجود دارند و نیازمند واردات نیستیم و تنها باید به بازار و تولید توجه کنیم و با تولید محصولی استاندارد در این حوزه گام برداریم. محرابیان با اشاره به اهمیت صرفه جویی در لامپ‌های روشنایی تصریح کرد: بخشی از مصرف برق در طول سال مربوط به این بخش می‌شود، این در حالی است که کارخانه‌های موجود می‌توانند مصارف را تا یک‌هشتم کاهش دهند. لامپ گازی که در تمام اتوبان‌ها نصب شده‌اند، در مقایسه با لامپ‌های ال‌ای‌دی نه‌تن‌ها کیفیت و روشنایی بالاتری دارند، بلکه عمر آن‌ها بیشتر است؛ بنابراین تولیدکنندگان می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند و این بازی برد- برد است.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده