تاریخ: ۲۵ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۰۵
کد خبر: ۲۷۴۰۹۶
رییس سازمان امور مالیاتی:
‌می‌متالز - رییس سازمان امور مالیاتی گفت: زمینه ثبت‌نام شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سامانه مؤدیان آغاز شده و این شرکت‌ها باید از اول آبان صورت حساب‌های الکترونیکی صادر و ارسال کنند.

به گزارش می‌متالز، داوود منظور گفت: با توجه به مصوبه قانون پایانه‌های فروشگاهی اولین گروه شرکت‌های پذیرفته شده بورسی و فرابورسی هستند که زیرساخت‌های لازم برای حضور آنان در سامانه مؤدیان صورت گرفته و تمهیداتی انجام و نحوه اجرای کار برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شده که باید از آبان اجرایی کنند. در سامانه مودیان برای همه فعالان کارپوشه‌های اختصاصی تعریف شده که همه مؤدیان می‌توانند با ورود به سامانه آن را مشاهده کنند و نسبت به اجرای قانون عمل کنند.

با ۶۰۰ تن از مدیران و مسوولان شرکت‌های پذیرفته شده بورسی و فرابورسی نشست هم اندیشی و هماهنگی برگزار و فرایند‌های اجرایی، آیین نامه ها، دستورالعمل‌ها و سازوکار‌ها برای اتصال به سامانه مؤدیان تبیین شد. یکی از ماموریت‌های مهم در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مباحث فرهنگ سازی است و فراخوان در این باره ادامه خواهد داشت.

در مرحله بعدی، مصادف با دی سال جاری شرکت‌های دولتی برای اتصال به سامانه مؤدیان فراخوان خواهند شد. روند اتصال شرکت‌ها و مؤدیان به سامانه مؤدیان و قانون پایانه‌های فروشگاهی تا پایان سال آینده ادامه خواهد داشت از این رو همه مشمولان این قانون به تدریج به سامانه متصل خواهند شد.

ضمانت‌های محکم و بازدارنده‌ای در نظر گرفته و بر اساس ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی کسانی که مکلف می‌شوند صورت حساب‌های مالی را ارائه کنند در صورتی که این کار را انجام ندهند به میزان ۱۰ درصد به مبلغ فروش که شناسایی می‌شود مشمول جریمه خواهند شد و توصیه کرد فعالان اقتصادی به طور کامل به سامانه قانون پایانه‌های فروشگاهی و مؤدیان متصل شده و صورت‌های مالی را ارائه کنند.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده