تاریخ: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۲۰
کد خبر: ۲۷۴۴۴۸
‌می‌متالز - ستاد استانی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی استان کرمان به شرکت فولاد زرند ایرانیان به عنوان پیمانکار معدن زغال‌سنگ تا پایان سال ۱۴۰۲ وقت دادند تا با به بهره برداری رساندن این معدن در این بازه زمانی، حق السهم دولت را پرداخت کند.

به گزارش می‌متالز، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رییس کل دادگستری استان کرمان صبح امروز ۲۸ شهریورماه در نشست ستاد استانی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید دادگستری استان کرمان گفت: مقرر بود که از سال ۱۳۹۷ معدن خمرود حق السهم دولت را پرداخت می‌کردند، اما به دلایلی نتوانسته به بهره برداری برسد.

او با اشاره به تحریم‌های ظالمانه، اظهار کرد: دلایل عدم بهره برداری این معدن واضح و روشن است، تحریم‌ها و تفاوت قیمت دلار در زمان انعقاد قرارداد با امروز و ... از جمله دلایل عدم بهره‌برداری در زمان مقرر است که این دلایل خارج از اختیار پیمانکار بوده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: این شرکت از دستگاه قضا درخواست فرصت دارند، اما باید بررسی کرد این فرصت به نفع دولت است یا خیر؟ و باتوجه به توضیحات ارائه شده این فرصت به نفع دولت و مردم است؛ حقی از دولت از تضییع نشده، زیرا هنوز این معدن به بهره برداری نرسیده است و فقط به تأخیر افتاده است.

او با بیان اینکه دولت زمان بهره برداری می‌تواند حق خودش را به قیمت روز بفروشد، ادامه می‌دهد: هیچ شرکتی سهم ۳۱.۲ درصدی برای دولت نمی‌پذیرد و همیشه کمتر است.

به اعتقاد حمیدی، اگر در خلع ید اصرار کنیم منافع دولت تامین نمی‌شود و متضرر می‌شود لذا ستاد استانی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید مجوزی به ایمیدرو برای مذاکره با پیمانکار شرکت فولاد زرند ایرانیان شود و پیمانکار نیز جدول زمان‌بندی ارائه دهد و براساس آن جدول کار را اجرا کند و اگر طبق آن جدول پیش نرفتند ضرر و زیان دولت را جبران و پاسخگو باشند.

به گفته او، هیچ کس در توانمندی این شرکت شک و شبهه‌ای ندارد و شرایط کشور باعث کندی اجرای پروژه شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان درخصوص مشکلات گروه صنعتی لاوان و شرکت پویش صالحین گفت: نظر ما این است که یک واحد تولید راه اندازی و اشتغال زایی کند، و نظرم این است که یک مصوبه برد برد در خصوص مشکلات گروه صنعتی لاوان با شرکت پویش صالحین داشته باشیم؛ موضوعی که با توافق پیش می‌رود بهتر از رفتن راه‌های دیگر است و کارشناسی از اموال این شرکت عادلانه انجام شود تا بدهی‌های گروه صنعتی لاوان به شرکت پویش صالحین پرداخت شود.

وی توصیه کرد که این شرکت تولیدی باید راه اندازی شود لذا شرکت پویش صالحین در زمانبندی مشخص دوباره این شرکت به تولید برساند.

برپایه این گزارش، گروه صنعتی لاوان، طراح و سازنده تابلو‌های فشار ضعیف، فشار متوسط و اتوماسیون صنعتی (شرکت لاوان تابلو) و طراح و سازنده کلید‌های فشار متوسط سکسیونر و دیژنگتور (شرکت بارز کلید) و مجری پروژه‌های کلید در دست در زمینه‌های پست‌های فشار قوی، خطوط انتقال نیرو و نیروگاه‌ها (شرکت لاوان نیرو) و تامین کننده تجهیزات برقی و نیروگاهی (شرکت پویان ره پرند) است.

دادخدا سالاری دادستان مرکز استان کرمان نیز در این خصوص با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه رفع موانع تولید گفت: صرفه و صلاح بیت المال در این است که این قرارداد مجدداً احیاء شود.

شرکت فولاد زرند ایرانیان در سال ۱۳۹۳ برنده مزایده برای استخراج زغال از معدن خمرود به مدت ۱۴ سال شده است و با توجه به ساختار این معدن باید استخراج مکانیزه باشد و شرکتی از جمهوری چک برنده مناقصه برای طراحی معدن شد که حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار یورو هزینه طراحی دریافت کرد و باید براساس این طراحی تجهیزات وارد می‌کردند، اما امکان تامین تجهیزات به دلیل تحریم‌ها نبوده است.

شرکت فولاد زرند ایرانیان طبق قرارداد باید از سال ۱۳۹۷ حق السهم دولت را پرداخت می‌کرده و با توجه به اینکه این پروژه هنوز تکمیل نشده، نتوانسته به تعهدات خود عمل کند لذا از دستگاه قضا درخواست مصوبه‌ای جهت مجاز کردن تأخیرات آن‌ها تا پایان سال ۱۴۰۲ را داشت.

مهدی حسینی نژاد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این جلسه گفت: مقرر است شرکت فولاد ایرانیان ۷۵۰ هزار تن زغال‌سنگ استخراج کند و ۵۰ سال است که استخراج در این معدن رخ نداده است.

گفتنی است که چاه‌های این معدن قبل از انقلاب حفر شده، اما مانده است.

او با بیان این مطلب که این شرکت در ابتدا متعلق به شرکت زغال‌سنگ کرمان بوده که سپس به ایمیدرو سپرده شد، اظهار کرد: در چهار سال کار‌های خیلی خوبی انجام شده است و به عنوان سازمان صنعت، معدن و تجارت با رفع مشکل شرکت فولاد ایرانیان موافقیم.

رئیس دادگستری شهرستان زرند نیز در این جلسه گفت: با حضور شرکت فولاد ایرانیان و اشتغال آن‌ها بسیاری از معضلات این شهرستان برطرف شده است.

سیدرضا حسینی نژاد فرماندار زرند نیز در این جلسه گفت: به عنوان نماینده دولت اشتغالزایی برای جوانان از هر مسئله‌ای برای ما مهمتر است لذا با رفع مشکل این شرکت موافقم.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)

عناوین برگزیده