تاریخ: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۴۷
کد خبر: ۲۷۴۶۵۳
‌می‌متالز - در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد سرب در تولید باتری‌های سرب استفاده می‌شود، در حالیکه نزدیک به ۱۰۰ درصد از این مقدار به راحتی قابل بازیابی و بازیافت است. در سال ۲۰۱۳، تولید جهانی سرب بازیافتی ۶.۷ میلیون تن بود که معادل ۵۴ درصد از کل تولید جهانی سرب است. تمام سرب تولید شده در ایالات متحده و ۷۴ درصد سرب تولید شده در اروپا از ذخایر بازیافتی به دست می‌آید. نرخ فعلی بازیافت سرب در آمریکای شمالی و اروپا نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

به گزارش می‌متالز، با توجه به EUROBAT و شورای بین المللی باتری (BCI)، باتری سرب اسید بازیافتی‌ترین محصول مصرفی در جهان است.

ورق سرب به عنوان سپر تشعشع در صنعت مراقبت‌های بهداشتی و برای سقف سازی در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. همانطور که در مورد باتری‌های سرب، ورق سرب موفقیت قابل توجهی در بازیافت دارد. تقریباً تمام ورق‌های سرب مورد استفاده در این کاربرد‌ها از سرب بازیافتی تولید می‌شوند.

طبق یک برآورد، تا سال ۲۰۲۰ تقریباً ۳۷ میلیون باتری سرب استارت-استاپ در خودرو‌های میکرو هیبریدی وجود خواهد داشت.


بازیافت سرب


فرآیند بازیافت سرب


محصولات جمع آوری و تعرق ساخته شده از سرب قبل از ارسال به مراکز جمع آوری به فروشندگان فلز، فروشگاه‌های DIY، کسب و کار‌های بازیافت، کارگاه‌های خودرو و فروشندگان لوازم جانبی خودرو باز می‌گردد. سپس ضایعات سرب توسط شرکت‌های تخصصی جمع آوری می‌شود. در نهایت، قراضه ال‌ای دی انباشته شده و به یک کارخانه ذوب فرستاده می‌شود.


فرآوری


در کارخانه ذوب، محصولات مبتنی بر سرب جمع آوری شده شکسته شده و قراضه سرب به طور ایمن از سایر اجزا جدا می‌شود. سپس اجزای سرب به طور سیستماتیک ذوب و تصفیه می‌شوند.


استفاده در تولید


این سرب تصفیه شده سپس در تولید باتری‌های سرب-اسید جدید، مصالح ساختمانی، پوشش کابل و در صنعت مراقبت‌های بهداشتی به عنوان محافظ پرتو استفاده می‌شود.


اهمیت بازیافت مسوولانه سرب


باتری‌های مبتنی بر سرب جزء بسیار مهمی از بیش از یک میلیارد خودروی دیزلی و بنزینی موجود در جهان هستند. چنین باتری‌هایی همچنین در چندین کاربرد ثابت حیاتی مانند تامین برق پشتیبان برای سیستم‌های مخابراتی استفاده می‌شوند. با توجه به اینکه باتری‌های سرب اسید برای کارکرد خودرو‌ها ضروری هستند، بازیافت سیستماتیک و مسوولانه سرب در اولویت قرار دارد.

بازیابی و بازیافت سرب مزایای زیست محیطی زیادی دارد. بازیافت سرب باعث کاهش انتشار سرب به محیط زیست و حفظ منابع طبیعی می‌شود. باتری سرب یک زباله خطرناک است. دفع آن تهدیدی برای سلامتی و محیط زیست است.

استفاده از سرب بازیافتی در تولید محصولات جدید از مصرف انرژی بالایی برخوردار است. تولید سرب بازیافتی تنها ۳۵ تا ۴۰ درصد انرژی لازم برای تولید سرب اولیه از سنگ معدن را می‌گیرد.

بر خلاف بسیاری از مواد دیگر، سرب را می‌توان بدون کوچکترین کاهش کیفیت دوباره ذوب و بازیافت کرد و آن را به ماده‌ای عالی برای اقتصاد چرخشی تبدیل می‌کند.

نکته پایانی:


صاحبان صنعت و تصمیم گیرندگان کلیدی بر نیاز به رویکرد سیستماتیک‌تر برای بازیابی سرب تاکید می‌کنند. دستورالعمل‌های موثر برای استفاده از منابع سرب مانند مصالح ساختمانی قدیمی، ضایعات الکترونیکی و وسایل نقلیه قدیمی منجر به نرخ بازیافت سرب بالاتر خواهد شد. به فوری در کشور‌هایی که از نرخ بهبودی پایین‌تری رنج می‌برند، چنین سیاست‌ها و رویکرد‌هایی باید برای بهبود عملکرد در این زمینه موثر باشد.

منبع: اخبار رسمی

عناوین برگزیده