تاریخ: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۹:۰۹
کد خبر: ۲۷۴۸۳۸
‌می‌متالز - غول انرژی روسیه موسوم به گازپروم اعلام کرد که قرار است به طور موقت بهره برداری از خط لوله بزرگ صادرات گاز به چین را متوقف کند.

به گزارش می‌متالز، غول انرژی روسیه موسوم به گازپروم روز سه شنبه اعلام کرد که قرار است به طور موقت بهره برداری از خط لوله بزرگ صادرات گاز به چین را متوقف کند.

این شرکت در بیانیه‌ای که از طریق کانال تلگرامی خود منتشر کرد، اعلام کرد که خط لوله قدرت سیبری Power of Siberia بین ۲۲ تا ۲۹ سپتامبر برای تعمیر و نگهداری معمول فعالیت خود را متوقف خواهد کرد.

در این بیانیه توضیح داده شده است که این خط لوله برای بازرسی دو بار در سال، در بهار و پاییز، مطابق با قراردادی بین گازپروم و شرکت انرژی چین CNPC بسته می‌شود.

این دو شرکت بزرگ انرژی در سال ۲۰۱۴ قراردادی ۳۰ ساله برای تامین گاز از طریق خط لوله قدرت سیبری امضا کردند که قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری به بزرگترین قرارداد گازپروم تبدیل شد.

تحویل گاز از طریق این خط لوله ۳۰۰۰ کیلومتری (۱۸۶۴ مایلی) در سال ۲۰۱۹ آغاز شد. ظرفیت مسیر به اصطلاح شرقی ۶۱ میلیارد متر مکعب گاز در سال است.

ولادیمیر پوتین هفته گذشته در نشست سران سازمان همکاری شانگ‌های اعلام کرد که روسیه و چین در حال برنامه ریزی برای ایجاد مسیر اصلی گاز دیگری هستند و گازپروم در حال حاضر جزئیات ساخت پروژه سایوز وستوک را نهایی می‌کند.

خط لوله سایوز وستوک، که گاز طبیعی را از طریق مغولستان به چین منتقل می‌کند، بخشی از خط لوله بزرگتر قدرت سیبری ۲ است. به گفته گازپروم، این خط لوله می‌تواند سالانه ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز به چین برساند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده