تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۵۸
کد خبر: ۲۸۱۵۲۲
‌می‌متالز - بیش از ۲۸میلیون ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۳۲هزار و ۲۹۷میلیارد ریال در ۸ماه گذشته در فرابورس دادو ستد شد که نشان از افزایش ۸درصدی حجم و رشد ۹۸درصدی ارزش معاملات این اوراق در مقایسه با مدت مشابه پارسال دارد.

به گزارش می‌متالز، نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در ۸ ماه گذشته نشان می‌دهد طی ۱۵۹ روز معاملاتی تعداد ۶۴۸ میلیارد و ۹۲۳ میلیون ورقه بهادار در ۳۸ میلیون و ۵۴۵ هزار نوبت به ارزش ۶۲۱۶۸ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال در بازار‌های فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از افزایش ۶۴ درصدی حجم، افت ۴۹ درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۲۰۱ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ حکایت دارد.

همچنین بازار اول فرابورس در ۸ ماه گذشت تغییر مالکیت ۱۲۲ میلیارد و ۳۰۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷۰۱ هزار و ۳۳۷ میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۱۲۳ میلیارد و ۵۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۵۹۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر رشد ۲ درصدی حجم و افت ۱۴ درصدی ارزش معاملات در بازار اول و کاهش ۶ درصدی حجم و افت ۳۵ درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با ۸ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ است.

این گزارش می‌افزاید: در بازار ابزار‌های مالی نیز تعداد ۶۴ میلیارد و ۲۵۷ میلیون اوراق بدهی به ارزش ۵۸۴۳۳ هزار و ۳۴۱ میلیارد ریال معامله شده است که از رشد ۲۳۹ درصدی حجم و ۲۳۳ درصدی ارزش معاملات این بازار در ۸ ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

­­افزون بر این، بالغ بر ۱۳۷ میلیارد و ۹۹۸ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۱۶۰۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال و ۲۸ میلیون ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۳۲ هزار و ۲۹۷ میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۲۴۵ درصدی حجم و ۱۲۸ درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین افزایش ۸ درصدی حجم و رشد ۹۸ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با مدت مشابه پارسال دارد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس نیز که معاملات امسال را از ارتفاع ۱۸ هزار و ۵۵۴ واحد آغاز کرده است با ثبت افزایش ۰.۷ درصدی، در پایان این ماه به ارتفاع ۱۸ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

ارزش کل بازار فرابورس نیز که در ابتدای امسال ۱۷۴۷۰ هزار و ۱۹۵ میلیارد ریال بود، با ثبت رشد ۳ درصدی در ۸ ماه گذشته در پایان آبان ماه به عدد ۱۸۱۳۸ هزار و ۳۲ میلیارد ریال رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده