تاریخ: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۹:۰۴
بازدید: ۶۹
کد خبر: ۲۸۱۵۷۸
نایب رئیس کمیسیون امورداخلی:

برای کنترل آلودگی هوا قانون داریم، ولی اجرا نمی‌شود

‌می‌متالز - نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها گفت: استفاده از سوخت‌های غیر استاندارد در کارخانه‌ها و نیروگاه ها، تردد خودرو‌های فرسوده و فعالیت معادن در شهر‌ها از یک سو و کوتاهی دولتمردان در اجرای قوانین زیست محیطی از سوی دیگر دست به دست هم داده تا سالانه معضل آلودگی هوا تشدید شود.

به گزارش می‌متالز، محمدحسن آصفری، درباره علل عدم موفقیت در کنترل آلودگی هوا، بیان کرد: امروز آنچه که به سلامت مردم آسیب می‌رساند، آلودگی هوا است. آلودگی هوا نیز ریشه در مسائل مختلفی دارد؛ یکی از ریشه‌های آلودگی هوا استفاده از سوخت‌های غیراستاندارد در برخی از نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و کارخانجات بزرگ است. این سوخت‌ها تاثیر منفی زیادی بر آلودگی هوا دارند. از سوی دیگر خودرو‌های فرسوده‌ای که در کشور تردد می‌کنند و معادنی که بر خلاف قانون در محدوده شهر‌ها در حال فعالیت هستند تاثیر بسزایی در تشدید آلودگی هوا دارند.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور تصریح کرد: در قانون صراحتا آمده که باید سوخت نیروگاه‌ها استاندارد شود، اما نیروگاه‌های ما در نزدیکی شهر‌ها از سوخت مازوت استفاده می‌کنند و قانون را دور می‌زنند. دیگر از مردم چه توقعی در حوزه مسائل زیست محیطی می‌توان داشت.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، در ادامه اظهار کرد: ما برای کنترل آلودگی هوا کمبود قانون نداریم، مشکل اصلی در حوزه اجرا است. زمانی که خود دولتمردان ما قانون را رعایت نمی‌کنند از مردم توقع نمی‌رود که قانون را در حوزه مسائل زیست محیطی رعایت کنند.

آصفری در پایان عنوان کرد: دولت باید حامی و مجری صحیح قانون باشد، اما متاسفانه تمام دولت‌ها در طول سالیان سال در حوزه مسائل زیست محیطی کوتاه آمده اند. این نگاه سبب شده تا آلودگی هوا در شهر‌های ما پابرجا مانده و سال به سال در فصل سرد تشدید شود.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

عناوین برگزیده