تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۰۵
کد خبر: ۲۸۸۱۲۱
به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران صورت می‌گیرد؛
‌می‌متالز - انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بر اساس معیار‌های جهانی، استانداردسازی شمش فولادی را اجرایی می‌کند.

به گزارش می‌متالز، مسوول کمیته استاندارد و کیفیت انجمن تولید کنندگان فولاد ایران اظهار داشت: استاندارد شمش فولادی تحت عنوان «استاندارد شمشه و شمشال تولید شده به روش ریخته‌گری پیوسته مورد مصرف در فولاد‌های سازه‌ای» به تصویب سازمان ملی استاندارد رسید. بهرام باقرزاده افزود: تدوین و ثبت استاندارد شمش فولادی برای نخستین بار در سال ۱۳۹۳ در انجمن فولاد ایران تشکیل شد و کاری که تاکنون انجام شده با عنوان تدوین شمش فولادی در بین کشور‌های بزرگ و مطرح فولاد از جمله هند و روسیه که ایران در این زمینه در نوع خودش منحصر به فرد است.

وی گفت: از نظر استانداردسازی و تمامی شرکت‌هایی که در فولادسازی نقش داشته اند، در وهله اول با اراده تمام، زیر ساخت‌های تدوین شمش فولاد را ایجاد کنند تا آن استاندارد‌هایی را که مطلوب و بهینه است، ایجاد کنند.

مسوول کمیته استاندارد و کیفیت انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: استاندارد‌های ملی شمش فولاد از دهه ۶۰ و به صورت فعالتر از دهه ۷۰ استاندارد‌های مادر فولاد در کشور را تهیه و تدوین کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه درخصوص تدوین استاندارد شمش فولادی در ایران، هیچ مبنا و مرجع بین المللی برای این استاندارد وجود نداشت گفت: در واقع، لازم بود که یک استاندارد کاملاً بومی و ملی برای استاندارد شمش فولادی تدوین شود.

باقرزاده با تاکید بر اینکه بسیاری از استاندارد‌های موجود در کشور، ترجمه استاندارد‌های کشور‌های خارجی یا استاندارد‌های بین‌المللی هستند گفت: در مورد شمش فولادی، یک کار بدیع و نو صورت گرفت و کارشناسان کمیته فنی، تجربیات و یافته‌های بومی را مبنای تدوین این استاندارد قرار دادند.

مسوول کمیته استاندارد و کیفیت انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: استاندارد فولاد یا هرگونه استانداردی یا هر نوع استانداردی حداقل الزاماتی در ویژگی یا موضوع استانداردی، انجمن استانداردسازی فولاد خواهان آن است که به صورت تخصصی وارد شده و با الزامات مورد نیاز، استاندارد‌های مطلوب جهانی را پدید آورد. این انجمن بصورت ضابطه و یا ضوابطی با آن شاخص‌ها و معیار‌ها را داشته باشد.

منبع: پول نیوز

عناوین برگزیده