تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۲۷
کد خبر: ۲۸۸۲۶۹
‌می‌متالز - در حالی مسوولان کشوری با توجه به وضعیت آب و هوا به مردم توصیه می‌کنند از انجام سفر خودداری کنند که مردم در همراهی با این توصیه‌ها مجبور به پرداخت جریمه ۱۰درصدی لغو سفر می‌شوند.

به گزارش می‌متالز، طی روز‌های اخیر مسافران حمل‌ونقل عمومی به‌خصوص در حمل‌ونقل ریلی به واسطه بارش برف و برودت شدید هوا بعضاً تا ۱۰ ساعت در مسیر مشهد-تهران و بالعکس گرفتار شدند. این گرفتاری در حالی بوده که سازمان هواشناسی هشدار‌های لازم در خصوص بارش‌های سنگین هوا و ماندگاری توده هوای سرد در کشور را در سطح زرد و نارنجی صادر کرده بودند.

با وجود این هشدارها، اما قطار‌های مسافری بر اساس زمان درج شده در بلیت (در برخی موارد با تاخیر نیم ساعته) حرکت خود را آغاز کردند. توقف‌های بعضاً ۱۰ ساعته به دلیل برودت شدید هوا در کنار عدم پیش بینی لازم از سوی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی مشکلات عدیده‌ای را برای مسافران به وجود آورد. لینک خبر تعدادی از این مصائب در ادامه می‌آید.

در این شرایط برخی مسوولان کشوری به مردم توصیه می‌کنند از انجام سفر در شرایط کنونی آب و هوا خودداری کنند. مردم نیز در همراهی با این خواسته، اقدام به لغو سفر‌های خود در بخش حمل‌ونقل عمومی کرده‌اند.

با توجه به تجربه سخت مسافران شبکه سراسری راه‌آهن طی روز‌های گذشته که تا ۱۰ ساعت نیز در سرمای شدید داخل قطار‌ها حبس شدند، بسیاری از مردم به دنبال کنسل کردن سفر و بلیت سفر‌های ریلی هستند.

بر اساس مقررات استرداد بلیت قطار باید تا ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت، ۹۰ درصد کل بهای بلیت، تا ۳ ساعت مانده به حرکت قطار، ۷۰ درصد کل بهای بلیط و تا لحظه حرکت قطار، ۵۰ درصد کل بهای بلیت به مسافر پرداخت شود.

از آنجاکه در این فضا مردم در صدد همراهی با شرایط دشوار کنونی هستند، شایسته است شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی تمام بهای بلیت را به مسافران استرداد کنند. در این بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان دستگاه حاکمیتی می‌تواند سازوکاری را فراهم کند تا نه مردم و نه شرکت‌های ریلی بابت لغو سفر‌های ریلی متحمل زیان نشوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده