تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۵۴
کد خبر: ۲۸۸۲۷۵
‌می‌متالز - مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری با بیان "دلیل توقف ۳ هفته‌ای کامیون‌ها در مرز آستار نقص مدرک است"گفت: تردد ناوگان جاده‌ای در این مرز ۱۸ درصدی داشته است.

به گزارش می‌متالز، جواد هدایتی اظهار کرد:‌پایانه مرزی آستارا یکی از دو گذرگاه مهم زمینی با جمهوری آذربایجان و با واسطه با روسیه و گرجستان بوده و جایگاه آن به‌عنوان سومین مرز فعال تجاری کشور با تنوع فعالیت آن در رویه‌های مختلف مرزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: متعاقب تعمیق روند الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا و تداوم جنگ اوکراین، حجم ترانزیت و صادرات کالا از آن به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است و لذا از اوایل نوامبر سال گذشت میلادی، شاهد حجم روزافزون تردد در آن مرز هستیم که طبعاً با فرارسیدن تعطیلات سال نو میلادی تشدید و افزایش روند تا پایان تعطیلات نوروز پیش‌رو نیز، پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به تردد روزانه ۴۰۰ دستگاه کامیون در مرز آستارا ادامه داد: مجموع تردد ناوگان حامل کالای ورودی، خروجی و ترانزیتی در این مرز در بازه زمانی ۲ ماه منتهی به دی ۱۶ هزار تردد است که افزایش ۴۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ (سال قبل از کرونا) و رشد ۱۸ درصد نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: کشش قابل ملاحظه‌ای در این مرز جهت صادرات به آذربایجان و از آن قلمرو به روسیه و گرجستان و نیز ورود ناوگان آن سه کشور به قلمرو جمهوری اسلامی ایران، بعضاً موجب توقف ناوگان جاده‌ای به میزان ۳ تا ۴ روزه شده است. بدیهی است توقف بعضاً دو تا سه‌هفته‌ای مورداشاره، در برخی رسانه‌ها عمدتاً به‌واسطه نقص مدارک رانندگان و کامیون‌ها محتمل شده است.

هدایتی افزود: طی هفته جاری و گذشته اقدامات متنوعی در همکاری با دیگر نهاد‌های مستقر در مرز جهت بهبود تعاملات داخلی و نیز رایزنی با مقامات استانی و تشکیل نشست مشترک با همتایان آذربایجانی صورت پذیرفته که مسبوق به مکاتبات متعدد از مجاری دیپلماتیک با طرف آذربایجانی است که مجدانه توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در حال پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: نظر به اهمیت رشد ترانزیت برای کشور و لحاظ آن در دستورکار دولت سیزدهم از منظر اولویت توسعه مناسبات با همسایگان، تسهیل افزایش ترانزیت ناوگان ورودی از این مرز در دستورکار قرارگرفته تا به‌ویژه با توجه به شرایط حال حاضر کشور روسیه و افزایش تجارت آن کشور با قلمرو‌های جنوبی، کمال بهره‌برداری صورت پذیرد که در این راستا، مرز آستارا موفق به افزایش بیش از دوبرابر ترانزیت ورودی نسبت به سال گذشته گردیده، در عین حال که روند ۱۸ درصدی افزایش تردد ناوگان نیز در این مرز حفظ شده است.

وی با اشاره به کاهش طول صف ناوگان جاده‌ای در مرز آستارا، یادآورشد: افزایش صادرات محصولات کشاروزی به‌خصوص به روسیه مقارن با فرارسیدن فصل سرما در سه‌ماهه قبل و بعد از ژانویه هر سال و نیز یخبندان کانال ولگا دن، غالباً منتهی به ازدحام در مرز آستارا به‌دلیل نزدیکی به گذرگاه‌های ورودی روسیه می‌شود، که با این اوصاف مراتب با همکاری دیگر نهاد‌های مستقر جهت کاهش تشریفات کنترل اسناد و نیز رایزنی با طرف مقابل جهت افزایش پذیرش ناوگان، پیگیری مستمر می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین