تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۳۷
کد خبر: ۲۸۸۷۳۸
‌می‌متالز - یک روز بعد از انتشار گزارشی درباره سقوط قدرت خرید وام مسکن به حدود ۵ مترمربع در شهر تهران، آماری در خصوص سهم تلخ بازار مسکن از تسهیلات این بخش، اعلام شد.

به گزارش می‌متالز، دیروز، آماری از سوی بانک تخصصی و عامل پرداخت تسهیلات در بخش مسکن منتشر شد که این آمار نشان‌دهنده سهم ناچیز متقاضیان خرید و اجاره مسکن، از تسهیلاتی است که از ابتدای سال‌جاری تاکنون در این حوزه پرداخت شده است. بنا بر آنچه بانک عامل بخش مسکن روز گذشته در خصوص عملکرد تسهیلات‌دهی این بانک از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون اعلام کرد، از ابتدای سال، بیش از ۱۰۰‌هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که از این میزان حدود ۸‌هزار میلیارد تومان به بخش‌هایی غیر از حوزه ساخت، خرید و اجاره مسکن پرداخت شده است. همچنین از مجموع کل تسهیلات پرداخت‌شده ۶۸‌هزار میلیارد تومان نیز به ساخت‌وساز‌های دولتی در قالب طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال اختصاص یافته است. این آمار و ارقام نشان می‌دهد از ۱۰۰‌هزار میلیارد تومانی که از ابتدای سال‌جاری از سوی بانک عامل بخش مسکن تسهیلات پرداخت شده است، سهم متقاضیان خرید و اجاره مسکن از تسهیلات پرداختی تنها حدود ۲۴‌درصد یعنی معادل ۲۴‌هزار میلیارد تومان بوده است. در واقع اگرچه بر اساس اعلام این بانک، اعتبارات پرداختی از سوی این بانک در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷۰درصد رشد داشته است، اما سهم متقاضیان خرید و اجاره مسکن از این تسهیلات نسبت به کل تسهیلات کمتر از یک‌چهارم بوده است. در این گزارش که روز گذشته از سوی پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی منتشر شد، اعلام شده است: ۶۸هزار میلیارد تومان از این اعتبارات پرداختی مختص طرح نهضت ملی مسکن بوده است.

این گزارش نشان می‌دهد در بهترین حالت سهم متقاضیان خرید و ساخت مسکن حاضر در بازار و همچنین مستاجر‌های متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن، تنها ۲۴‌درصد از کل تسهیلات پرداختی بوده است. دیروز «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی با عنوان «وام ۵ متری خرید خانه» در همین صفحه، قدرت خرید وام فعلی در بازار مسکن شهر تهران را بر اساس سطح متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، برآورد و اعلام کرد. هم اکنون متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به ۴۸ میلیون تومان رسیده است و وام ۲۸۰ میلیون تومانی مسکن برای هر متقاضی واجد شرایط، تنها هزینه خرید ۸/ ۵ مترمربع از یک واحد مسکونی معمولی را تامین می‌کند. کارشناسان، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن همزمان با اعمال تمهیدات لازم همچون کاهش نرخ سود تسهیلات و افزایش دوره بازپرداخت وام مسکن برای تبدیل این وام به تسهیلاتی کارآمد و در استطاعت را از ضرورت‌های مهم بازار و ماموریت‌های اصلی بانک عامل بخش مسکن می‌دانند. به عقیده آن‌ها تسهیلات‌دهی این بانک تخصصی به ساخت‌وساز‌های دولتی، نباید منجر به غفلت از بخش مهمی از نیاز بازار به وام خرید مسکن شود.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین