تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۳۱
کد خبر: ۲۹۲۰۶۳
کارشناس فولادی خواستار شد؛
‌می‌متالز - یک کارشناس فولادی معتقد است تا زمانی که در فولاد قیمت گذاری مناسبی صورت گیرد، کماکان این محصولات در بورس کالا عرضه شوند و گواهی سپرده و آپشن و آتی نیز در بازار ارائه شود، در این راستا، تشکیل سازمان بازرگانی برای تولیدکنندگان موثر و مثبت واقع خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، پیمان شوریابی در واکنش به لایحه جدید دولت برای تشکیل سازمان بازرگانی و انتقال تمام وظایف تنظیم بازار وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها به این سازمان، اظهارداشت: در حال حاضر محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می‌شوند که این اقدام، کمک زیادی برای بهبود وضعیت صنعت کرده است.

وی گفت: با بررسی‌های دقیق، می‌توان فهمید از زمان عرضه این محصولات در بورس کالا، سرمایه گذاری‌های فولادی در کشور افزایش یافت به گونه‌ای که ایران از یک کشور واردکننده در صنعت فولاد تبدیل به صادرکننده شد.

این کارشناس صنعت فولاد با اشاره به لزوم قرارداد‌های آتی و آپشن در فولاد، تصریح کرد: تنها چیزی که می‌تواند به تنظیم بازار فولاد کمک کند، این است که گواهی‌های کالایی فولاد در بورس کالا عرضه و قرارداد‌های آتی و آپشن در این حوزه اجرا شود.

به گفته شوریابی، معاملات آتی و آپشن، قرارداد‌هایی منعقد شده بین دو طرف هستند که در آن‌ها توافق می‌شود یک دارایی خاص، با قیمتی مشخص و در زمانی معین در آینده خریداری شود و یا به فروش برسد. این نوع معامله به کاهش ریسک و خسارات احتمالی کمک می‌کند.

شوریابی خاطر نشان کرد: البته تاکنون گواهی‌های کالایی فولاد عرضه نشده‌اند، چرا که مقاومت‌هایی از سمت بازار در این خصوص وجود دارد. به همین دلیل، تشکیل سازمان بازرگانی در تنظیم بازار فولاد تأثیر زیادی نخواهد داشت.

وی در پایان گفت: در نهایت تا زمانی که در فولاد قیمت گذاری مناسبی صورت گیرد، کماکان این محصولات باید در بورس کالا عرضه شوند. در این راستا، تشکیل سازمان بازرگانی برای تولیدکنندگان موثر و مثبت واقع خواهد شد، اما از طرفی، هرگونه حرکت به سمت قیمت گذاری دستوری و دورشدن از بازار آزاد، باعث ضرر تولیدکنندگان خواهد شد.

منبع: فولادبان

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده