تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۶:۴۶
کد خبر: ۲۹۲۴۱۷
معاون سیاستگذاری اقتصادی وزارت اقتصاد در جمع فعالان اقتصادی استان البرز:
‌می‌متالز - سبحانیان معاون سیاستگذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در نود و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی البرز که با حضور سیدمهدی نیازی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، مجتبی عبداللهی استاندار استان البرز، مهدی عسگری نماینده استان البرز در مجلس شورای اسلامی، رضا جعفری مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان البرز و جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی استان در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد؛ گفت:هدف دولت، کاهش فشار بر واحد‌های تولیدی و شناخته شده می‌باشد.

به گزارش می‌متالز، سبحانیان با بیان مطلب فوق افزود: هدف دولت، کاهش فشار بر واحد‌های تولیدی و شناخته شده‌ای است که زحمت سرمایه گذاری و افزایش تولید در کشور بر دوش آن‌ها می‌باشد.

وی خاطرنشان گرد: در سال جاری با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ۵ واحد درصد از نرخ مالیات بر عملکرد واحد‌های تولیدی کاهش پیدا کرد و برای سال ۱۴۰۲ نیز ۲ واحد درصد پیشنهاد داده ایم تا این نرخ کاسته شده و از ۲۵ واحد درصد به ۱۸ درصد کاهش پیدا کند.

وی به برنامه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی در برقراری عدالت مالیاتی اشاره کرد و گفت: شناسایی مؤدیان جدید مالیاتی در دستور کار قرار دارد و با رویکرد‌های جدیدی که در حوزه مالیاتی اتخاذ شده است ۵۰ درصد اظهارنامه‌ای که مؤدیان مالیاتی که همان فعالان اقتصادی می‌باشند؛ افزایش یافته است و بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان جلوی فرار مالیاتی در کشور گرفته شده است. همچنین بیش از ۲ میلیون مودی جدید مالیاتی شناسایی شده که تمامی این موارد در راستای برقراری عدالت مالیاتی و کاهش فشار مالیاتی بر تولیدکنندگان در کشور است.

سبحانیان درخصوص روند اعطای تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ در سال آینده گفت: به دلیل کمبود‌هایی که در منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ وجود داشت؛ متاسفانه تا امروز منابعی برای این موضوع اختصاص نیافته است ولیکن سازمان مدیریت و برنامه قول‌های مساعدی در راستای تخصیص منابع به این امر تا پایان سال جاری داده است که امیدواریم این امر هرچه سریع‌تر محقق شود و ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه‌ها اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده ایم و به محض اینکه این منابع وصول شوند، تسهیلات مذکور اعطا می‌گردد.

وی افزود: براساس اخبار وصول شده، منابع محدودتری نسبت به سال گذشته به موضوع تسهیلات تبصره ۱۸ تخصیص پیدا خواهد کرد؛ ولیکن طرح‌هایی که ناظر بر صرفه جویی در مصرف انرژی باشند می‌توانند از منابع مالی وزارت نفت استفاده نمایند.

گفتنی است در این جلسه رضا جعفری مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان البرز گزارشی از وضعیت اقتصادی استان البرز ارائه و به مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در استان البرز اشاره کرد.

منبع: شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)

عناوین برگزیده