تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۹:۴۰
بازدید:۲۳
کد خبر: ۳۰۳۱۶۵

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی/ نقش جهان چه زمانی تکمیل خواهد شد؟ + تصاویر

‌می‌متالز - مدیرعامل باشگاه سپاهان گفت: در مجموعه نقش‌جهان سه استخر، پیست دوچرخه‌سواری و سالن جانبازان نیمه تمام هستند و قرار است که این اماکن در قالب ماده ۲۷ به شرکت فولاد مبارکه واگذار و پس از تکمیل به چرخه استفاده همگان وارد شوند.

به گزارش می‌متالز، محمدرضا ساکت در آیین رونمایی رسمی از مجوز موزه افتخارات باشگاه سپاهان اظهار داشت: سپاهان دارای یک تاریخ بلند است و نامش با نام اصفهان پیوند خورده و همچون زاینده‌رود بالنده و زاینده است.

وی با بیان اینکه سپاهان و زاینده‌رود، دلخوشی‌های مردم اصفهان هستند، افزود: مردم شهر و هواداران از ما درخواست دارند که سپاهان همیشه قدرتمند و بالنده باشد و در همین راستا مجموعه باشگاه و هیئت مدیره تلاش کرده تا سپاهان را به عنوان یک برند معتبر و یک باشگاه دارای بالندگی هویتی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی معرفی کند.

مدیرعامل باشگاه فولاد سپاهان تصریح کرد: باشگاه سپاهان ۲ هزار و ۲۱۲ ورزشکار خانم و آقا دارد که در ۸۸ تیم مختلف و در قالب ۲۷ رشته ورزشی فعال هستند و سال گذشته از مجموعه باشگاه سپاهان ۱۴۷ ورزشکار خانم و آقا به تیم‌های ملی راه پیدا کردند.

وی با اشاره به روند ساخت موزه باشگاه سپاهان گفت: از سالیان گذشته اعتقاد داشتیم که سپاهان به عنوان یک باشگاه پرهویت باید یک تاریخ گویا داشته باشد و بتواند یک تاریخ عمیق بصری را به نسل جدید معرفی کند و در همین راستا از دهه هشتاد با مسئولان سازمان میراث فرهنگی ارتباط برقرار کردیم.

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی

ساکت با بیان اینکه برای سخت موزه سپاهان، بسیاری از باشگاه‌های بزرگ دنیا را بررسی کردیم، افزود: در همین راستا از دو باشگاه اینترمیلان و آث میلان (با توجه به مشترک بودن ورزشگاه‌شان) در سازمان‌دهی قطب گردشگری ورزشی و ساخت موزه مورد الگوی باشگاه سپاهان قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه موزه سپاهان از مجموع ۱۲ سالن ساخته شده که ۶ سالن آن افتتاح شده و ۶ سالن دیگر نیز در حال ساخت است و در آینده نزدیک به مجموعه فعلی اضافه خواهند شد، افزود: جامعه فرصت و امکان بازدید از مجموعه فولاد مبارکه و توانمندی‌های فنی و صنعتی این مجموعه را ندارد به همین خاطر در طراحی فاز سوم موزه یکی از سالن‌ها به معرفی توانمندی‌های مجموعه فولاد مبارکه اختصاص یافته که درحال طراحی است و روز‌های نهایی را پشت سر می‌گذارد.

اماکن ورزشی نیمه‌تمام نقش‌جهان در اختیار فولاد مبارکه قرار می‌گیرد

مدیرعامل باشگاه سپاهان با بیان اینکه ورزشگاه نقش‌جهان بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شده، گفت: در نوروز امسال بالغ بر یک هزار مهمان نوروزی از مجموعه نقش‌جهان بازدید به عمل آوردند.

وی با اشاره به اینکه توجه به میراث فرهنگی و موزه‌ها به عنوان تاریخ یک کشور و مجموعه ارزیابی می‌شود، بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی تلاش می‌کند تا با استفاده از موزه‌ها، تاریخچه بلند فرهنگ، تاریخ و هنر کشور را معرفی و نسل جوان را به هویت خود آشنا کنند و ما نیز از این موضوع الگو گرفتیم.

ساکت در پاسخ به اینکه مجموعه نقش‌جهان چه زمانی به طور کامل تکمیل خواهد شد، گفت: مجموعه نقش‌جهان یا دهکده المپیک اصفهان حدود ۳۰۰ هکتار وسعت دارد که ورزشگاه نقش‌جهان حدود ۵۶ هکتار این مجموعه را تشکیل داده است.

وی افزود: البته این مجموعه در طرح جامه اولیه حدود هزار و ۲۰۰ هکتار در نظر گرفته شده بود، اما با مصوبات مجلس شورای اسلامی در دهه هفتاد، تنها ۳۰۰ هکتار آن ورزشی باقی مانده و کاربری ورزشی سایر قسمت‌ها تعییر داده شد.

مدیرعامل باشگاه سپاهان متذکر کرد: مجموعه ورزشی نقش‌جهان در اختیار اداره کل ورزش و جوانان استان است و شرکت فولاد مبارکه سپاهان ورزشگاه نقش‌جهان را در اختیار گرفته و تکمیل کرد و در این فرآیند تلاش کردیم همه استاندارد‌های مدنظر فیفا و AFC را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اماکن ورزشی نیمه تمام مجموعه نقش‌جهان خاطر نشان کرد: در مجموعه نقش‌جهان سه استخر، پیست دوچرخه‌سواری و سالن جانبازان نیمه تمام هستند و قرار است که این اماکن در قالب ماده ۲۷ به شرکت فولاد مبارکه واگذار و پس از تکمیل به چرخه استفاده همگان وارد شوند.

ساکت در پایان گفت: باشگاه سپاهان امسال هفتادمین سالگرد تاسیس خودش را جشن خواهد گرفت و به همین مناسبت در تاریخ ۲ آبان برنامه‌های ویژه‌ای در نظر داریم.

افتتاح موزه سپاهان اتفاق فرهنگی بزرگی است

علیرضا ایزدی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در آیین رونمایی رسمی از مجوز موزه افتخارات باشگاه سپاهان اظهار داشت: ساخت و افتتاح موزه باشگاه سپاهان یک اتفاق بزرگ فرهنگی در آستانه روز میراث فرهنگی است و امیدوارم این اقدام چراغ راه مدیرانی باشد که از وادی فرهنگ فاصله گرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از کارکرد‌های موزه جلوگیری از ایجاد گسست‌های فرهنگی است، افزود: جامعه امروز ما گسست‌های فرهنگی به شکل تلخ و بدی وجود دارد و اگر در موزه‌ها برای فتوت و جوانمردی فرهنگسازی می‌شد، شاید امروز این اتفاقات تلخ به وقوع نمی‌پیوست.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه کانون هواداران سپاهان وظیفه انتقال این حرکت فرهنگی را بر عهده دارند، تصریح کرد: همه کسانی که این اتفاق فرهنگی را رقم زدند، شایسته تقدیر هستند و این موزه با نگاهی متفاوتی متولد شده و با موزه‌های سنتی تفادت فاحشی دارد. سازمان میراث فرهنگی این اتفاق را به فال نیک می‌گیرد و به باشگاه سپاهان تبریک می‌گوید.

وی با بیان اینکه فرهنگ قدردانی جزئی از فرهنگ شیعیان پیرو امیرالمؤمنین (ع) است، گفت: در زمانی زندگی می‌کنیم که عملکرد خوب بسیاری از مدیران نادیده گرفته می‌شود. مدیریت باشگاه سپاهان و ساکت در سالیان گذشته عملکرد مدیریتی خوبی داشته‌اند و به گسترش ورزش در اصفهان کمک شایان توجهی کرده‌اند و باید قدردان افرادی باشیم که عملکردشان به دوام یک فعالیت کمک می‌کند.

ایزدی با آرزوی قهرمانی سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا، خاطرنشان کرد: با توجه به اقدامات و سیر ارزشمندی که در باشگاه سپاهان درحال وقوع است، رسیدن به قهرمانی آسیا دور از دسترس نیست و امیدواریم که به ایم جایگاه ارزشمندی برسیم.

وی ادامه داد: محمدرضا ساکت در ورزش و علی‌خصوص فوتبال کارنامه مشخصی دارد و بسیط بودن نگاهش برای ما بسیار ارزشمند است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با تاکید بر اینکه هدف از پیدایش و ایجاد باشگاه‌های ورزشی، بهره‌های اقتصادی است، متذکر شد: با این حال نگاه فرهنگی مجموعه سپاهان باعث شد تا دغدغه‌های اقتصادی نیز ارزشمندتر دنبال شوند، ما اجازه نداریم که فرهنگ را تنها به سمت اقتصاد پیش بریم بلکه باید فعالیت‌های اقتصادی رنگ و لعاب فرهنگی داشته باشند.

وی با بیان اینکه گسست فرهنگ بین نسل‌های مختلف به حوزه فرهنگ آسیب زیادی وارد می‌کند، یادآور شد: فتوت و جوانمردی اساس ورزش در نزد ایرانیان است و موزه سپاهان می‌تواند در راستای کاهش این گسست بین نسل‌های مختلف ورزشکاران این باشگاه گام بردارد.

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی/ نقش جهان چه زمانی تکمیل خواهد شد؟ + تصاویر

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی/ نقش جهان چه زمانی تکمیل خواهد شد؟ + تصاویر

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی/ نقش جهان چه زمانی تکمیل خواهد شد؟ + تصاویر

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی/ نقش جهان چه زمانی تکمیل خواهد شد؟ + تصاویر

الگوبرداری سپاهانی‌ها از باشگاه‌های ایتالیایی/ نقش جهان چه زمانی تکمیل خواهد شد؟ + تصاویر

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده