تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۳:۲۶
بازدید: ۱۳۲
کد خبر: ۳۰۳۳۹۴
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

۴۲ کاندیدا برای هیات رئیسه اتاق

‌می‌متالز - مهلت ثبت‌نام برای کاندیداتوری هیات رئیسه اتاق ایران روز چهارشنبه مورخ ۲۷اردیبهشت‌ماه به اتمام رسید تا شاهد انتخابات دیگری در پارلمان بخش‌خصوصی باشیم. ۴۲کاندیدا برای ۷کرسی هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام کرده‌اند و در انتظار تایید صلاحیت هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۴اتاق شهرستان در این لیست نماینده دارند.

به گزارش می‌متالز، ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران پایان یافت. ۴۲نفر از اعضای هیات‌نمایندگان برای شرکت در این انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند. بر اساس تقویم انتخاباتی، تا پایان روز چهارشنبه مورخ ۲۷اردیبهشت کسانی که تمایل به کاندیداتوری در انتخابات هیات‌رئیسه اتاق ایران را داشتند، می‌توانستند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. لیست کاندیدا‌ها در این انتخابات، شامل ۴۲ نفر است که فردا در صفحه۱۹ به‌طور کامل به تحلیل آن خواهیم پرداخت. نکته جالب‌توجه در این لیست، حضور بسیاری از روسای پیشین اتاق‌های بازرگانی است.

بررسی این لیست نشان می‌دهد ۲۴‌اتاق نمایندگان خود را برای ثبت‌نام در انتخابات هیات‌رئیسه اتاق ایران معرفی کرده‌اند. بیشترین تعداد کاندیدا‌ها از اتاق تهران با ثبت‌نام ۷نفر است. اتاق‌های قزوین، تبریز و اصفهان هریک سه کاندیدا در این لیست دارند. اتاق‌های قم، اراک، کرج، شیراز، بندرعباس و کرمانشاه، هریک دو کاندیدا داشته و اتاق‌های خرم‌آباد، بوشهر، سنندج، ساری، گرگان، مشهد، ارومیه، کاشان، زاهدان، اهواز، بیرجند، بجنورد، کرمان و اردبیل نیز با یک کاندیدا در این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند. بر این اساس لیست کاندیدا‌های ثبت‌نام‌کننده برای هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران بسته شد و حال باید منتظر تایید صلاحیت این فهرست طویل بود. احتمالا از دل این لیست، چند کابینه بیرون خواهد آمد تا رقابت نهایی در روز انتخابات داغ شود. هرچند پیش از این به‌نظر می‌رسید‌رقابت میان ۲طیف است، ولی با انتشار اسامی ثبت‌نام کنندگان ممکن است شاهد رقابت طیف‌های بیشتری در این انتخابات باشیم.

همچنین اعضای دولتی هیات‌نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تقریبا تکمیل شده‌اند. تنها یک نماینده دیگر باید از سوی وزارت جهادکشاورزی معرفی شود تا ترکیب ۶۰‌نفره هیات‌نمایندگان اتاق پایتخت برای چهار سال‌مشخص شود. هرچند برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که امکان تغییر در لیست معرفی شده از سوی وزارت جهادکشاورزی وجود دارد. جدیدترین خبر‌ها نشان می‌دهد وزارت صمت برای ۱۵کرسی اتاق تهران، نمایندگان خود را معرفی کرده‌است. سید‌مهدی نیازی، سرپرست وزارت صمت طی نامه‌ای به مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران ضمن تشکر و قدردانی از زحمات نمایندگان سابق این وزارتخانه در ترکیب هیات مذکور چنین نوشت: «فهرست نمایندگان جدید که ترکیبی از مدیران ارشد دستگاه‌های اقتصادی کشور برای تعامل گسترده و اثربخش با بخش‌خصوصی هستند، معرفی می‌شوند.»

در این ترکیب، علی نبوی، علیرضا پیمان‌پاک، مهدی ضیغمی، حسین فرهیدزاده، محمد آرام بن یار، محمدمهدی برادران خلخالی، رضا محتشمی پور، علیرضا شاه‌میرزایی، سید‌محمد موسوی، یونس سلمانی، مهدی صادقی‌نیارکی، محمد رضوانی‌فر، آرمان خالقی، حامد زرگر و مهدی مسکنی جای گرفته‌اند. در این لیست تنها یک نفر از بخش‌خصوصی حضور یافته‌است؛ این در حالی است که پیش از این حرف و حدیث‌ها در مورد حضور برخی از افرادی که در انتخابات رای نیاورده‌اند، در لیست نمایندگان دولت زیاد بود. علاوه‌بر این در این فهرست به‌جز نمایندگان وزارت صمت، نماینده‌ای از بانک‌مرکزی نیز حضور دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده