تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۳:۲۳
بازدید: ۱۲۲
کد خبر: ۳۲۴۵۱۳
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

چک‌های ۲ بانک پر مشتری به زودی الکترونیکی می‌شود

چک‌های ۲ بانک پر مشتری به زودی الکترونیکی می‌شود
‌می‌متالز - به دنبال عملیاتی شدن صدور چک‌های الکترونیکی توسط ۱۱بانک (تاکنون)، در آخرین خبر‌ها از سوی مسوولان بانکی اعلام شده است که به‌زودی بانک ملت و ملی به عرضه‌کنندگان چک‌های الکترونیکی می‌پیوندند که باتوجه به اینکه این دو بانک مشتریان زیادی دارند، تاثیرگذاری بسیار خوبی خواهند داشت.

به گزارش می‌متالز، چک‌های الکترونیکی آخرین دستاورد نظام بانکی در حوزه دیجیتال است که با امضای دیجیتالی شخص ارائه‌دهنده، اعتبار پیدا می‌کند و منجر به کاهش مراجعه مشتریان به بانک‌ها و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های آن‌ها شده است. رایج شدن این نوع چک‌ها مزایای زیادی دارد؛ کاهش هزینه‌های مشتری همچون کاهش هزینه رفت‌وآمد به بانک‌ها و همچنین صرفه‌جویی در وقت مشتریان از مهم‌ترین حسن‌های چک‌های الکترونیکی است. ضمن اینکه رهگیری چک‌های دیجتالی بسیار راحت‌تر است. قطعا برگشت خوردن چک‌های الکترونیکی بسیار کمتر شده و تعامل مشتریان با یکدیگر شده است. در حقیقت زمانی که فردی چک الکترونیکی صادر می‌کند، شخص دریافت کننده نیز باید وارد سامانه «هامون» خود شود تا بتواند چک خود را دریافت و از طریق سامانه مجازی بانک صادرکننده چک، آن را نقد کند. صدور چک‌های الکترونیکی تاکنون توسط ۱۱بانک انجام شده و مقرر است که بانک ملی به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک دولتی آن را عملیاتی کند. اخیرا مهران محرمیان ضمن اشاره به همین موضوع (صدور چک‌های الکترونیکی توسط ۱۱ بانک) اظهار کرده که به‌زودی بانک ملت و ملی نیز به عرضه‌کنندگان چک‌های الکترونیکی خواهند پیوست؛ این دو بانک باتوجه به اینکه مشتریان زیادی را در شبکه بانکی دارند، تاثیرگذاری بسیار خوبی خواهند داشت. او همچنین اعلام کرد که به‌زودی رقم چک‌های الکترونیکی صادره و نقدشده به ۱۰۰۰ میلیارد تومان نزدیک می‌شود.

بنابر اعلام بانک مرکزی، چک الکترونیکی هنوز در بانک ملی عملیاتی نشده است که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در رابطه با علت این موضوع نیز گفته آخرین مراحل تست در بانک ملی در حال انجام است و به‌زودی عملیاتی خواهد شد. تست‌های Functional (تست کارکرد) انجام شده است و در حال حاضر موارد مربوط به تست امنیت را می‌گذرانند که حساسیت ویژه‌ای بر آن وجود دارد. براساس آخرین تصمیم‌گیری‌ها در حوزه چک‌های الکترونیک و با تصویب ماده الحاقی۵ به لایحه برنامه هفتم و همچنین در صورت تایید شورای نگهبان، مقرر است که در سال سوم اجرای قانون هفتم، چک‌های کاغذی برای همیشه از نظام بانکی حذف شود.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
لزوم تغییر حکمرانی در حوزه معدن/ مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی کشور چیست؟ / ۹۸ درصد ظرفیت‌های معدنی کشور را حبس کردیم/ آقای پزشکیان شما آخرین امید مردم ایران هستید و طرحی نو در اندازید
«بهرام شکوری» رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در نشست «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب با فعالان اقتصادی:

لزوم تغییر حکمرانی در حوزه معدن/ مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی کشور چیست؟ / ۹۸ درصد ظرفیت‌های معدنی کشور را حبس کردیم/ آقای پزشکیان شما آخرین امید مردم ایران هستید و طرحی نو در اندازید