تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۹:۱۰
کد خبر: ۲۰۲۸۹۹
‌می‌متالز - کارخانه سیمان پیوند استان گلستان حدود ۱۰ سالی است در شرق استان گلستان و در دامنه کوه جنگلی نیلکوه در ۳ کیلومتری شهرستان گالیکش فعالیت می‌کند.

به گزارش می‌متالز، کارخانه سیمان پیوند استان گلستان حدود ۱۰ سالی است در شرق استان گلستان و در دامنه کوه جنگلی نیلکوه در ۳ کیلومتری شهرستان گالیکش فعالیت می‌کند.

این کارخانه اثری زخم مانند بر دامنه جنگلی و سرسبز نیلکوه از خود به جای گذاشته است که دل هر انسان با وجدان و علاقمند به این کشور و طبیعت دوست را به درد می‌آورد.

قلدری مدیریت این کارخانه به حدی از وقاحت رسیده که منتقدان را تهدید کرده و در تازه‌ترین سهم خواهی خود با تحت فشار قرار دادن مدیران منابع طبیعی در استان و کشور خواهان دریافت مجوز برای قانونی جلوه دادن فعالیت‌های کوه خواری خود شده است.

خبر رسیده مدیریت این کارخانه در تلاش است تا مجوز مورد نیازش را برای ادامه کوهخواری از طریق روابط پشت پرده خود در تهران دریافت کند.

حال این سوال مطرح می‌شود به لحاظ زیست محیطی چرا باید در میانه جنگل و در دامنه کوه، کارخانه‌ای ساخته شود که به تخریب محیط زیست منجر می‌شود.

گفته می‌شود نابودی جنگل‌های گالیکش و آتش سوزی‌های مکرر در جنگل‌های دامنه نیلکوه، از اثرات فعالیت این کارخانه در این منطقه است که اعتراضات مردمی و روستاه‌های همجوار و مردم شهرستان گالیکش و استان گلستان را روز بروز بیشتر و باعث بی اعتمادی مردم به بدنه حاکمیت شده است.

لازم به ذکر است رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسوولان و فعالان محیط زیست، منابع طبیعی و فضای سبز در تاریخ ۱۳۹۳.۱۲.۱۷ تأکید میکند اجازه ندهید به این جنگل‌ها دست‌درازی بشود، بخش‌های مختلف کشور که مسوولیّتی در این زمینه دارند، از منابع طبیعی گرفته تا محیط زیست تا بقیّه دستگاه‌هایی که ارتباطی با این قضایا دارند، اجازه ندهند با بهانه‌های مختلف به جنگل‌ها تعرّض بشود، به جنگل‌ها تعدّی بشود و چنانچه تاکنون به جنگل تعدّی شده جلویش را با استحکام کامل بگیرید.

سوال این هست که با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اگر این روند جنگل خواری ادامه داشته باشد اعتراضات مردمی را حتما بدنبال خواهد داشت. چرا دستگاه‌های قضایی، امنیتی به این موضوع بصورت جدی ورود نمی‌کنند؟

چرا اداره کل منابع طبیعی به تصرفات کارخانه سیمانی ورود نمی‌کنند؟

مردم شهید پرور گلستان از دستگاه قضایی خواهش می‌کنند هر چه سریعتر جلوی این جنگل خواری و کوه خواری را گرفته و از چپاول میراث محیط زیستی استان به دست زیاده خواهان جلوگیری کند آن هم در شرایطی جنگل‌های گلستان پناهگاه کم نظیری برای حیات وحش است و بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع حیات جانوری و گیاهی است.

منبع: گلستان ما

مطالب مرتبط