تاریخ: ۲۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۰۱
کد خبر: ۲۱۷۹۵۹
بعد از چهار ماه:
‌می‌متالز - شاخص بورس که در سال جاری با ۴۱ روز منفی و ۳۳ روز مثبت مواجه شده، بعداز چهارماه خط مقاومت ۱.۳میلیون واحدی را شکست و ارقام اول سال را بازپس گرفت.

به گزارش می‌متالز، بازار سهام ایران هنوز نتوانسته زیان تا ۷۰ - ۸۰ درصدی سهامداران متضرر مخصوصا" سهم اولی‌ها را جبران کند و اعتماد از دست رفته مردم را به دست آورد، اما طی هفته‌های اخیر با بهبود نسبی متغیر‌ها، نشانه‌هایی از آینده بهتر و شاید تبدیل زیان به سود را داده است.

براساس این گزارش، در حالی شاخص بورس در اول سال با عدد یک میلیون و ۳۰۹ هزار واحد شروع کرد که به دلیل ابهاماتی، چون آینده انتخابات ریاست جمهوری، نوسان دلار و عدم تعیین تکلیف احیای برجام و. به سیر نزولی سال گذشته ادامه و حتی به مرز سقوط به کانال ۹۰۰ هزار واحدی هم نزدیک شد.

در این میان بعد از رفع ابهام انتخابات و حمایت رئیس جمهور منتخب از بورس و به دلایلی، چون افزایش قیمت‌های جهانی محصولاتی مانند نفت و فلزات، بهبود اقتصاد جهانی، گزارش عملکرد مثبت اکثر شرکت‌ها، ارزنده بودن قیمت‌ها، ورود به فصل مجامع و تقسیم سود‌های جالب، رکورد بازار‌های رقیب و. از اواخر ماه گذشته، آرام آرام در مسیر رشد قرار گرفت.

به این ترتیب شاخص بورس که طی سال جاری با ۴۱ روز منفی و ۳۳ روز مثبت مواجه شده امروز و طی یک ساعت اول معاملات با افزایش بیش از ۱۶ واحدی، بعد از حدود چهار ماه خط مقاومت ۱.۳ میلیون واحدی را شکست و قادر به بازپس گیری ارقام اول سال شد. در ادامه هم رشد قیمت اکثر شرکت‌های شاخص ساز مانند فولاد مبارکه، گل گهر، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پارسال، ملی مس، سرمایه گذاری غدیر، تاپیکو و... به یک میلیون و ۳۰۷ هزار واحد رسید.

این در حالی است که طی روز‌های گذشته، افزایش حجم معاملات هم، نشانه ایی از خوش بینی به آینده را به نمایش گذاشته و اکثر کارشناسان امیدوارند با مشخص شدن ترکیب کابینه دولت و اعلام برنامه‌های اقتصادی و احیای برجام، رشد قیمت‌ها و شاخص ادامه دار شود.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده