تاریخ: ۲۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۲
کد خبر: ۲۱۸۵۰۰
این هفته در بورس انجام می‌شود:
‌می‌متالز - بزرگترین عرضه صکوک بازار سرمایه ایران این هفته با اوراق ۶ هزار میلیارد تومانی و نرخ اجاره بهای ۱۸ درصدی در بورس انجام می‌شود.

به گزارش می‌متالز، غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه از صدور مجوز سازمان بورس برای عرضه ۶ هزار میلیارد تومانی صکوک اجاره سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس خبر داد که این هفته به روش ثبت سفارش در بورس انجام می‌شود و بزرگترین عرضه صکوک از لحاظ حجم خواهد شد.

این اوراق ۴ ساله با نرخ اجاره بهای ۱۸ درصد (پرداخت هر سه ماه یک بار توسط سپرده‌گذاری مرکزی) و فاقد ضامن و بر پایه ساز و کار رتبه بندی اعتباری است که طبق آخرین رتبه بندی شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا، دارای رتبه اعتباری -A و A۱ بلندمدت و کوتاه‌مدت "فارس" و رتبه اعتباری –A اوراق اجاره این شرکت است.

در این میان بخشی از سهام پتروشیمی تندگویان به عنوان دارایی مبنای انتشار اوراق توسط نهاد واسط از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس خریداری شده و سپس بصورت اجاره به شرط تملیک به آن شرکت واگذار می‌شود.

بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی اوارق هم به دلیل حجم زیاد توسط ۶ شرکت تامین سرمایه شامل تامین سرمایه سپهر با ۲ هزار میلیارد تومان، تامین سرمایه‌های نوین، بانک ملت و کاردان هر یک با ۹۰۰ میلیارد تومان و تامین سرمایه‌های تمدن و امین هر یک با ۶۵۰ میلیارد تومان انجام خواهد شد.

عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری خبرگان سهام و عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

براساس این گزارش، پیش از این هم ۳ هزار میلیارد تومان اوراق اجاره سهام "فارس " طی دو مرحله در سال‌های ۹۷ و ۹۹ انجام شده بود.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده