تاریخ: ۲۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۴۶
کد خبر: ۲۱۸۵۰۳
با روی کار آمدن دولت سیزدهم رقم می‌خورد؛
‌می‌متالز - امیدواریم دولت آینده که بحث اصلی خود در بازار‌ها را شفافیت اعلام کرده است بتواند مشکلات فعلی کشور از جمله نرخ خوراک پالایشی‌ها را بعد از سال‌های طولانی که گریبان این صنعت را گرفته است، برطرف کند.

به گزارش می‌متالز، محمدرضا شهیدی تبار، عضو اتاق بازرگانی ایران به مشکلات موجود در نرخ خوراک پالایشی‌ها اشاره کرد و گفت: سهامداران براساس محاسبات خود اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند، اما یکباره مبنای محاسبات تغییر می‌کند. این موضوع اکنون مختص به پالایشگاه‌ها نیست بلکه در باقی صنایع مانند معادن نیز. این موضوع حاکم است، شوک‌های ناگهانی که به صنایع مختلف وارد می‌شود آثار مخرب بر سهام شرکت‌های بورسی می‌گذارد و باعث ایجاد معضل در فعالیت بازار سرمایه می‌شود.

شهیدی تبار با بیان اینکه عدم وجود نرخ مشخص خوراک به نوعی باعث ایجاد ناامنی در سرمایه گذاری‌ها و ضرر و زیان سهامداران می‌شود، گفت: عدم وجود فرمول مشخص و ثابت برای خوراک پالایشی‌ها نزدیک به ٢٠ سال است که وجود داشته است و فعالیت شرکت‌های پالایشی را تحت شعاع خود قرار داده است، هنوز هم با وجود چنین سابقه طولانی این مشکل در این صنعت وجود دارد.

وی ادامه داد: این موضوع در شرایط نامفهوم و مبهم اقتصادی باعث ایجاد رانت می‌شود، اما در وضعیتی که شرایط کشور آرام است و هیچ مشکل تهدیدکننده‌ای وجود نداشته باشد به هیچ عنوان رانتی به افراد تعلق نمی‌گیرد و معاملات به خوبی انجام می‌گیرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اکنون وضعیت این صنعت به گونه‌ای شده است که میزان نرخ مشخص نیست و بهتر است دولت هر میزان درصدی را که صلاح می‌داند تعیین کند، گفت: مدنظر ما این است بتوان نرخ مشخص و فرمول ثابتی را برای نرخ خوراک پالایشگاه‌ها تعیین کرد و باید به طور حتم نرخی مشخص شود که سال آینده و براساس بودجه تصمیم به تغییر دوباره آن نگیرند، حتی در این میان باید نرخ‌های تعیین شده برای فولاد، نرخ صادراتی و عوارض گمرکی و وارداتی نیز مشخص باشد.

شهیدی تبار اظهار داشت: نخستین موضوعی که باعث سردرگمی سهامدار برای سرمایه گذاری در بورس می‌شود و زمینه ایجاد ناامنی‌هایی را فراهم می‌کند عدم وجود قاعده و فرمول در نرخ مواد اولیه است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: دولت آینده وعده‌هایی را برای ایجاد ثبات در قوانین و قیمت‌ها به منظور ایجاد شفافیت عنوان کرده است که امیدواریم صحبت‌های مطرح شده هر چه زودتر به مرحله اجرا برسند.

وی یکی از مهمترین موانع سرمایه گذاری فعلی در کشور را عدم امنیت اقتصادی دانست و گفت: مشخص نبودن تکلیف مردم برای سرمایه گذاری‌ها به نوعی باعث عدم امنیت در سرمایه گذاری خواهد شد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده