تاریخ: ۲۶ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۱۷
کد خبر: ۲۱۸۶۳۳
‌می‌متالز - آذربایجان‌شرقی به دلیل اقلیم کوهستانی آن، در حالی این روز‌ها با چالش کمبود سیمان برای تسریع در اجرای طرح‌های عمرانی، دست و پنجه نرم می‌کند که فصل کاری در این استان ذاتاً کوتاه و رو به پایان است.

به گزارش می‌متالز، طول فصل کاری برای طرح‌های عمرانی در آذربایجان شرقی به دلیل برخورداری از آب و هوای کوهستانی در شرایط عادی بیشتر از پنج شش ماه نیست و اکنون مشکل کمبود سیمان نیز بر آن افزوده شده تا صدای استاندار و دیگر مقام‌های ارشد این خطه را در بیاورد.

در اهمیت سیمان برای اجرای طرح‌های عمرانی آذربایجان شرقی، اشاره به این نکته بی مورد نیست که اکنون در این خطه ده‌ها طرح ملی و محلی از قبیل خط آهن بستان آباد - تبریز، خط دوم ایستگاه قطار شهری، تکمیل چندین سد کوچک و بزرگراه و آزادراه در حال اجراست که نتیجه بخش بودن همه آن‌ها منوط به تامین سیمان است.

از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که ساخت و ساز در آذربایجان شرقی به ویژه در کلان شهر تبریز در فاصله زمانی خرداد تا مهر ماه میسر است و قبل و بعد از آن به دلیل برودت هوا، فرصتی برای تحقق برنامه‌های ساخت و ساز وجود ندارد.

به همه این مشکلات باید خاموشی‌های برق را نیز افزود که به شکل ناخواسته باعث کاهش بیش از ۵۰ درصدی تولید کارخانه «سیمان صوفیان» به عنوان تنها واحد تولیدی سیمان در آذربایجان شرقی را سبب شده است.

همچنین نباید این نکته را نادیده انگاشت که هر چند کمبود سیمان در آذربایجان شرقی از ماه‌ها قبل وجود داشته است، اما امید می‌رفت که با بورسی شدن آن، مشکل دلالی در فرآینده تولید تا مصرف این کالای راهبردی برطرف شود، اما شواهد و قراین حاکی از آن است که نه تنها این گونه نشده، بلکه با عرضه سیمان در بورس، فرآیند تهیه و تامین به طولانی‌تر و دشوارتر از قبل نیز شده است.

کارشناسان در تحلیل چرایی بروز این دشواری، می‌گویند که ابزار لازم برای تمییز بین فروشندگان و مجریان طرح‌های عمرانی و ساخت و ساز در خریده سیمان از بورس، پیش بینی نشده و همین امر به زمان بر بودن تهیه این کالای زیرساختی از بورس و پدید آمدن مشکلات اساسی برای حوزه عمران شده است.

به عبارت دیگر در شرایطی که پیش از بورسی شدن سیمان، مشکل احتکار و دلالی آن به افزایش قیمت منجر شده بود و اطلاعات سپاه عاشورا از کشف ۱۵۰ تن سیمان احتکاری از یک انبار در اواخر فروردین ماه امسال خبر می‌داد، اکنون این مشکل رفع شده، اما طولانی شدن زمان دریافت آن از بورس، ده‌ها دشواری دیگر ایجاد کرده است.

طرح‌های عمرانی آذربایجان‌شرقی معطل سیمان است

عرضه سیمان در بورس، تامین آن را برای طرح‌های عمرانی دشوار کرده است

استاندار آذربایجان‌شرقی: رفتن سیمان به بورس مشکل را حل نکرد


استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه تامین سیمان به یک چالش تبدیل شده است، گفت: ماهیت رفتن سیمان به بورس به دلیل شفاف سازی و حذف دلال بود، اما در عمل این اتفاق نیافتاد و مشکل حل نشده است.

محمدرضا پورمحمدی افزود: در فصل کاری ساخت و ساز قرار داریم و پروژه‌های متعدد استان نمی‌توانند سیمان مورد نیاز را تامین کنند.

وی ادامه داد: براساس گزارشات ارایه شده، گرفتن کد بورس یکماه زمان می‌برد که باید تدابیر لازم از سوی بورس انجام گیرد تا در عرض سه تا پنج روز کدبورس اختصاص یابد.

پورمحمدی همچنین اظهار کرد: باید مشخص شود متقاضی خرید سیمان از بورس برای استفاده، یا برای فروش خرید می‌کند که متاسفانه تدبیر قانونی لازم برای این منظور اندیشیده نشده است

وی اضافه کرد: باید پروژه‌های ملی و شرکت‌های ساختمانی و پیمانکاری که در استان فعال هستند، در اولویت دریافت سیمان قرار گیرند و در صورت وجود مازاد به سایر استان‌ها سیمان صادر شود.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: شرکت برق نیز میزان مصرف برق سیمان صوفیان را بررسی و با توجه به اینکه در فصل ساختمانی قرار داریم، محدودیت‌های برقی را برای این شرکت کاهش دهد.


تشکیل ۱۶۳ پرونده تخلفاتی سیمان در آذربایجان شرقی


معاون نظارت و بازرسی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز گفت: طی سه ماه اخیر تعداد ۱۶۳ فقره پرونده تخلفاتی در خصوص سیمان در این استان تشکیل شده است.

یوسف پایدار با اشاره به انجام تعداد ۹۷۷ مورد بازرسی از واحد‌های تولیدی و توزیعی سیمان در سه ماهه اول سال جاری، ارزش تحلفات پرونده‌های فوق را ۶۶ میلیارد و ۴۳۹ میلیون ریال اعلام کرد.

وی با تشریح بخشی از اقدامات نظارتی درخصوص فرایند توزیع سیمان تا هفته‌های اخیر، اظهار کرد: نظارت و بازرسی و رفع چالش‌های موجود در بازار این محصول از طریق مبادی مختلف سازمان صمت استان در حال پیگیری می‌باشد.

پایدار ادامه داد: استقرار بازرس مقیم در محل کارخانه سیمان صوفیان، نظارت مستقیم بر میزان تولید، نحوه توزیع، ثبت اطلاعات در سامانه انبار، فهرست توزیع شهرستان‌ها و ساماندهی گروه‌های بازرسی مرکز استان و شهرستان‌های تابعه جهت بازرسی از فهرست‌های توزیعی سیمان از جمله اقدامات مهم نظارتی در سه ماهه اخیر بوده است.

وی با بیان اینکه کارخانه سیمان صوفیان و تعاونی مصالح فروشان جهت قطع موقت سهمیه سیمان تعداد ۱۵۴ واحد متخلف و عدم تحویل سیمان به واحد‌های یاد شده ملزم شده اند، گفت: این تصمیم به استناد نامه‌های سازمان حمایت و کارگروه تنظیم بازار استان اتخاذ شده است.

پایدار اضافه کرد: ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبار که از طریق اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی در چندین نوبت اطلاع رسانی شده است، الزامی بوده و تعداد ۴۱۱ واحد فروشنده مصالح ساختمانی تاکنون در سامانه جامع انبار و مراکز نگهداری کالا در سطح استان ثبت نام کرده اند.

طرح‌های عمرانی آذربایجان‌شرقی معطل سیمان است

نمایی از کارخانه سیمان صوفیان، بزرگ‌ترین تولیدکننده سیمان منطقه شمال غرب


کاهش ۷۰ درصدی ظرفیت تولید کارخانه سیمان صوفیان به دلیل محدودیت برق


مدیر کارخانجات سیمان صوفیان به عنوان بزرگ‌ترین واحد تولید سیمان کشور در منطقه شمال غرب نیز اعلام کرد: با توجه به ابلاغ شرکت برق مبنی بر استفاده حداکثر تا ۱۰ درصد دیماند برق به مدت سه هفته، ظرفیت تولید این واحد در هفته‌های گذشته از ۶ هزار و ۵۰۰ هزار تن به ۲ هزار و ۶۰۰ تن در روز کاهش یافته است.

عادل اعترافی گفت: با وجود نگاه مثبت استانداری و مدیران برق آذربایجان شرقی به ضرورت فعالیت کارخانه سیمان صوفیان با تمام ظرفیت و به رغم برگزاری جلسات متعدد، تاکنون مشکل کمبود انرژی در این واحد کاملا برطرف نشده است.

وی با بیان اینکه برای فعالیت کارخانه سیمان صوفیان با ظرفیت کامل و تولید روزانه ۶ هزار و ۵۰۰ تن سیمان ۴۰ مگاوات برق نیاز است، توضیح داد: در زمان حاضر روز‌ها ۱۲ مگاوات و شب‌ها ۲۰ مگاوات برق مصرف می‌کنیم

اعترافی اضافه کرد: بروز این وضعیت سبب شده که تنها یکی از ۲ خط تولید کارخانه سیمان صوفیان قادر به فعالیت باشد و به تبع آن میزان تولید در این مجتمع کاهش یابد.


واحد‌های تولید مصالح ساختمانی از بورسی شدن سیمان متضرر می‌شوند


در همین حال رییس اتاق اصناف آذربایجان شرقی نیز با اشاره به بورسی شدن سیمان، گفت: هر چند گفته می‌شود این اقدام در راستای جلوگیری از رانت و احتکار سیمان، انجام گرفته، اما بیشترین آسیب آن متوجه تولیدکننده‌های خرده پای مصالح ساختمانی از قبیل کاشی، بلوک سیمانی و ... است.

سید حبیب هاشمی افزود: واقعیت این است که با بورسی شدن سیمان، دیگر تولیدکنندگان خرده پا و مالکان کارگاه‌های تولیدی کوچک، امکان خرید سیما از بورس را ندارند و درنتیجه سیمان با چند واسطه با قیمت بالاتر به دست شان می‌رسد، اما، چون افزایش قیمت محصول شان اشباع شده، دیگر امکان افزودن بر قیمت محصول را نداشته و متضرر می‌شوند.

وی اضافه کرد: قبل از بورسی شدن سیمان، وضعیت تولید به گونه‌ای بود که همه تولیدکنندگان و فعالان حوزه ساخت و ساز به راحتی می‌توانستند سیمان مورد نیاز خود را از کارخانجات تامین کنند و هم دلالان برنامه‌های خود را پیش می‌بردند، اما با عرضه سیمان در بورسف دیگر جایی برای تامین آن برای تولیدکنندگان خرده پا و فعالان عرصه ساخت و ساز باقی نمانده است.

وی ادامه داد: عرضه سیمان در بورس نه تنها باعث گرانی آن شده، بلکه به دلیل طولانی بودن فرآیند دریافت آن از بورسف تامین آن در بازار نیز دشوار شده است.

برآیند این وضعیت موجب شده است که سیمان پاکتی تیپ ۲ در تبریز بین ۵۱ تا ۶۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود در حالیکه قیمت مصوب آن ۳۲ هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آذربایجان شرقی

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده